A sajtószabadság legfőbb mentsvára az a sokszínűség, amelyik önfenntartóvá teheti a sajtót - jelentette ki Haraszti Miklós a Magyar Sajtó Napja alkalmából rendezett eseményen, s hozzátette: "igen virulens a magyar pluralizmus", minden irányzat és vélemény hozzáfér a nyilvánossághoz.
Ugyanakkor, mint mondta, "vannak olyan törvények, amelyek túlélték a sajtószabadságtalanság korszakát", itt említve: "a XXI. századhoz nem illik, hogy az újságírók hibáját kriminalizálják".
Megjegyezte, olyan "fontos aprómunkák" vannak még hátra, mint az 1986-os sajtótörvény megújítása, mivel az "nem a pluralizmus viszonyaira lett szabva", egyben sürgette, hogy a sajtó területén szülessen egy "nemzeti etikai önszabályozás".
Az 1978-ban alapított Aranytoll-díjat az idén Bakó Endre, a Hajdú-Bihari Napló kulturális rovatának egykori vezetője, a Népszabadság fotórovatvezető-helyetteseként nyugdíjba vonult Bánhalmi János, az egykor a Magyar Televízió pécsi stúdióját vezető Békés Sándor, az RTL Klub Forma-1 közvetítéseinek moderátoraként ma is tevékeny Dávid Sándor, valamint Garancsy Mihály, a TermészetBÚVÁR magazin főszerkesztő-helyettese vehette át.
Ugyanezt az - életműdíjként odaítélt - elismerést kapta Halák László, az MTV Ifjúsági osztályának volt vezetője, Hovanyecz László, a Népszabadság munkatársa, a fél évszázadon át a Magyar Rádióban dolgozó Kapás Irén, a ma is az Axel Springer kiadó tanácsadójaként tevékenykedő Kloss Andor, valamint a Harmadik Évezred folyóiratnál lektorként és szerkesztőként tevékenykedő Szentgyörgyi Zsuzsa.
A határon túli magyar sajtó képviselői közül Koczka Görgy nyugdíjas temesvári újságíró és Szénási György, a szlovák televízió magyar adásának szerkesztője vehette át az elismerést Eötvös Páltól, a MÚOSZ elnökétől és Szepesi Györgytől, a díjat odaítélő bizottság elnökétől.