Jógával a látásért
Nemcsak szemüvegeseknek ajánlott, hanem azoknak is, akik nap mint nap a számítógépet bámulják. A szemtréning nem új keletű gyógymód. A látásjavító szemtorna 100 éves, a szemmasszázst és szemjógát pedig már ősidők óta alkalmazzák Kína, Tibet és India lakói
2008. március 17. hétfő 14:53 - Hírextra
Erre a tradícióra építette gyakorlatait dr. William Bates, módszerét pedig Meir Schneider fejlesztette tovább. A Netbulvár olvasóit pedig Bozsó Zsuzsanna szemtréner, valamint Dévényi Nóra szakértő, a jóga központ alapítója avatta be.
- A terápiában a természetes gyógymódok, szemgyakorlatok, izomjavító mozgás- és masszázs gyakorlatok javítják a szem vérellátását, a szemizom egyensúly megtartását, a szem tökéletesebb működését. A szemjógát leginkább azoknak javasoljuk, akiknek fáradt, túlerőltetett a szemük, sokat ülnek számítógép előtt, emellett stresszes életet is élnek, valamint rövid- vagy távollátással küzdenek. Egyszóval mindenkinek – meséli Bozsó Zsuzsanna.
Persze azt mindenképp hangsúlyozni kell, hogy akinek bármilyen komolyabb szembetegsége (zöldhályog, retinaleválás) van, annak elsősorban szakorvossal szükséges egyeztetni, hiszen ez inkább egyfajta öngyógyító módszer.
- Nagyon sok múlik a hozzáálláson, az elszántságon. Azt például kevesen tudják, hogy a szem állapota akár egy komoly trauma vagy depresszió esetében is romolhat. A szem testünk szerves része, ami mindenünkkel kapcsolatban van. Éppen ezért, ha a szem működése nem tökéletes, akkor a szervezet egyéb részeinek bajaira is gondolnunk kell. A táplálkozás, az életmódunk, bármilyen fizikai vagy mentális probléma előidézheti szemünk romlását.
Most már csak egy kérdés maradt: hogyan segít a jóga a szemünk erősödésében?
- A jógatechnika által jobban figyelünk a mentális és tudatos változásra. Egy öt órás tanfolyamon megtanuljuk azokat a gyakorlatokat, mozdulatokat, amelyek később önállóan végezhetők otthon, vagy akár a munkahelyen. Részletesen bemutatjuk a szemgyakorlatokat és a szemmasszázst, és elméletben is áttekintjük a szem helyes működését, illetve működési zavarait, és hogy miképpen korrigálhatjuk e módszerrel látási problémáinkat – tette hozzá Dévényi Nóra.
A szemjóga akár már pár alkalom után is eredményt hozhat, de a hatás tartóssága miatt mindig gyakorolni kell. A szakértők elárulták, hogy a leghatékonyabb pihentető módszer, amikor összedörzsöljük tenyerünket, majd csészévé formálva eltakarjuk szemünket. Könyökünket támasszuk meg, és addig tartsuk lazán magunkat, amíg csak lehet és jól esik.
Forrás: netbulvar.hu