A szentpétervári Ermitázs és a Magyar Nemzeti Galéria közös tárlata Zichy Mihálynak, a romantikus festészet kiemelkedő alakjának teljes festői és grafikusi munkásságát mutatja be, különlegessége az Ermitázsból érkezett százdarabos kollekció.
Zichy Mihály (1827–1906) pesti és bécsi tanulmányait követően, élete jelentős részét Oroszországban töltötte (1847-tól 1906-ig). Eleinte Katalin nagyhercegnő udvarában, majd 1852-től négy, egymást követő cár szolgálatában dolgozott.
Oroszországban készített művei eddig csak néhány reprodukció révén, töredékesen voltak ismertek Magyarországon, hiszen kitűnő mesterségbeli tudásról tanúskodó rajzait és akvarelljeit a cári gyűjteményekben őrizték elzárva a közönségtől, és azok oroszországi közgyűjtemények kincsei a mai napig. A Magyar Nemzeti Galéria tárlatán első alkalommal láthatja a közönség ezeket Magyarországon, még a hét végéig.
Az orosz kollekciót kiegészíti a hazai köz- és magángyűjtemények anyaga, így a művész életművét mintegy 300 alkotáson keresztül ismerhetik meg a látogatók. A művész szülőházában 1927-ben alapított zalai Zichy Emlékmúzeum anyagából is látható egy válogatás: Zichy könyvtárának 19. századi anyaga, levelek, családi tulajdonban lévő grafikák, a művész gyűjteményéből származó grúz bútorok enteriőrszerű elrendezésben idézik meg a kort és Zichy környezetét, személyes mikrovilágát.
A tavaly december 14-e óta látható kiállítás eddig sosem látott teljességében mutatja be Zichy Mihály festői és grafikusi munkásságát.