Kínába megy a dalai láma?
A dalai láma hajlandó találkozni kínai vezetőkkel, beleértve Hu Csin-tao (Hu Jintao) elnököt is, ha "konkrét jelzéseket" kap arról, hogy Peking kész a párbeszédre. Peking eközben tiltakozik Gordon Brown brit kormányfő és a dalai láma szerdán bejelentett,
2008. március 20. csütörtök 11:30 - Hírextra
A tibetiek indiai emigrációban élő szellemi vezetője csütörtöki sajtóértekezletén közölte, hogy Pekingben csak "valódi, kézzelfogható fejlemény" esetén találkozna kínai vezetőkkel, máshol azonban bármikor.
Kína csütörtökön "nem teljesen helytállónak" nevezte és visszautasította a dalai lámának tett új tárgyalási ajánlatáról szóló híreket.
Kínát "mélyen aggasztja" a londoni találkozó híre - közölte csütörtökön a pekingi külügyminisztérium szóvivője, arra hírre, hogy Gordon Brown is fogadná a dalai lámát.
A brit félnek ismernie kell a dalai láma "igazi arcát", és nem szabadna támogatást nyújtania neki és elszakadási törekvéseinek - fogalmazott a külügyi szóvivő az Új Kína (Xinhua) hírügynökség jelentése szerint.
Kína szerint a tibetiek szellemi vezetője áll a dél-kínai autonóm régióban a múlt héten kirobbant véres zavargások mögött.
A kínai-német viszony hónapokon át feszült volt azután, hogy Angela Merkel német kancellár tavaly szeptemberben fogadta a dalai lámát; hírek szerint német cégek számos kínai üzleti lehetőségtől elestek az érintett időszakban.
A keményvonalas tibeti kommunista párt a héten "szerzetesi ruhába bújt farkasnak", emberarcú, de állatszívű ördögnek nevezte az Indiában működő emigráns tibeti kormány vezetőjét.
Forrás: MTI