MÚOSZ-ORFK - A sajtónak hallgass a neve?
Levélben fordult Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) elnöke Bencze József országos rendőrfőkapitányhoz, mert a rendőrség legutóbbi sajtótájékoztatóján a sajtó munkatársai nem kérdezhettek.
2008. március 20. csütörtök 12:24 - Hírextra
A MÚOSZ elnöke az MTI-hez is eljuttatott levelében azt írta: több újságíró fordult panasszal a szövetséghez, amiért az Országos Rendőr-Főkapitányság március 18-i sajtótájékoztatóján - ahol a március 15-i ünnepségeket követő rendzavarások során történtekről, valamint a rendőrség reagálásáról volt szó - az újságírók nem kaptak lehetőséget arra, hogy kérdezzenek.
Eötvös Pál közölte: a panasszal kapcsolatban több médium nyilvános műsorban kérte véleményét.
"Minthogy pusztán másodlagos információk álltak rendelkezésemre, ezek alapján annak a véleményemnek adtam hangot, hogy ha a történtek a fentiek szerint zajlottak, úgy a rendezvény nem sajtótájékoztató volt, hanem egy közlemény sajátos formában történő kinyilvánítása, amiért teljesen felesleges az újságírókat összehívni, kvázi technikai személyzetnek tekinteni őket" - fogalmazott a MÚOSZ elnöke.
Eötvös Pál a szervezet nevében kérte Bencze Józseftől, hogy reagáljon a történtekre, illetve tegye meg az indokolt lépéseket azért, hogy az eset "pusztán rosszul sikerült kommunikációs kísérlet maradjon, s ne váljon gyakorlattá".
A MÚOSZ elnöke a levélben mindemellett arról is tájékoztatta az országos rendőrfőkapitányt, hogy a MÚOSZ támogatólag vette tudomásul Bárándy Gergely képviselő kezdeményezését, miszerint szülessen ötpárti megegyezés a "rendbontók és rendzavarók hatékonyabb megfékezése" érdekében.
Mint írta, a rendfenntartók és a média képviselői az utóbbi hónapokban eredményes tárgyalásokat folytattak az együttműködésről, ennek is köszönhető, hogy a legutóbbi, március 15-i konfliktusos helyzetben a rendőrség újságírókkal kapcsolatos reakcióit a média korrektnek minősítette.
Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy "a brutális akciók résztvevői a média egy részét rendszeresen előre figyelmeztetik, hogy rendezvényeiktől tartsák távol magukat, azokról ne tudósítsanak". Hozzátette: fenyegetésüknek eleget is tesznek, "valóságos hajtóvadászatot indítva a helyszínen dolgozó sajtómunkások ellen".
A MÚOSZ elnöksége ezért az erőszakot elutasító közvélekedés kialakítását sürgető tavaly októberi állásfoglalását most - az egységes fellépés reményében -nyomatékkal megismétli - írta levelében Eötvös Pál.
Forrás: MTI