Egyre több pedagógus nem tud mit kezdeni a tizenéves gyerekekkel, "állandó zűrben élnek, nem értik egymás nyelvét, életfilozófiáját – egyesek már a kezelhetetlenség járványáról beszélnek.".
Az utóbbi időben állandó sajtótéma a tanköteles tanulók becsmérlése. Az oktatási szakemberek és a pedagógusok szerint kiskorú gyermekeink, neveletlenek, kezelhetetlenek, alkoholizálnak, fiatalon kezdenek szexuális életet, drogoznak, bűnöznek, lusták, hiperaktívak, nem akarnak tanulni, rossz a fizikai állapotuk, kövérek vagy satnyák, figyelmetlenek, nem tudnak koncentrálni, nincs bűntudatuk! A szakmailag megalapozatlan PISA jelentésben nemzetközi szinten is lejáratják gyermekeinket, hogy nem tudnak olvasni, számolni.
Különböző jogszabályok alapján az iskolák közhírré tehetik, hogy a tanuló hátrányos helyzetű, vagy halmozottan hátrányos helyzetű, beilleszkedési, tanulási nehézséggel küzd, magatartási rendellenességei vannak, elváltak a szülei vagy az édesanyja egyedül neveli, nyilvánosságra kerül, ha a családnak nincs pénze kifizetni az iskola indokolatlan pénzköveteléseit, plénum elé kerülhet a szülők iskolai végzettsége, stb.
Szülők panaszolják, hogy a pedagógusok nem szeretik a gyermekeket, egyesek örömet találnak az illegális fegyelmezésben, megtorlásra használják az osztályozást, szidják a tanulókat az órákon. Legkirívóbb egyedi esetek pl. "Ti abortusz maradékok", "Majd én kiverem belőled a diszlexiát", "Az a bajod, hogy élve születtél", stb.
Az egyik pedagógus szakszervezet vissza akarja állíttatni a testi fenyítést. Ráadásul szociológusok, pszichiáterek, jogi szakemberek javasolják, hogy hét éves kor legyen a kiskorúság határa. Hogy az óvodások is büntethetők legyenek?
Valamit tenni kell a tanulókat érő támadó magatartás (zaklatás) visszaszorítására.
Elsősorban a szülők feladata gyermekeik védelme. Lépjenek fel a tanulók megbélyegezése ellen. Javasoljuk, hogy menjenek be az iskolába, vegyenek részt az iskolai foglalkozásokon, és személyesen nézzenek utána, valósak-e a "mai" gyermekekre zúdított negatív jelzők, rágalmak.
Dicsérni is kell a tanulókat
Dicsérni kell a tanulókat, ha önmagukhoz mérten fejlődést érnek el tanulmányaik során (nem leosztályozni). Meg kell dicsérni őket, ha önként vállalnak feladatokat, bármilyen minőségben teljesítik azokat.
Dicsérjük meg a tanulókat az érettségin és szakmai vizsgákon való helytállásért (eddig csak a pedagógusokat dicsérték, jutalmazták az érettségi vizsga lebonyolításáért, munkaköri feladataik elvégzéséért).
A tanulók lakóhelye és az iskola közötti egyre nagyobb távolságra való utaztatás komoly erőfeszítéseket követel az érdekeltektől. Dicsérjük meg a korán kelő, egyre későbben haza érő tanulókat.
8 óra iskola, 8 óra tanulás, 8 óra pihenés vállalása is dicsérendő teljesítmény a kiskorú gyermekektől.
További információ a www.iskolaszek.hu weblapon
Kiadó: Magyarországi Szülők Országos Egyesülete