A pedagógusok és a nagycsaládosok is az iskolai fegyelem mellett
Vissza kell állítani a pedagógusok tekintélyét, s ezzel az iskolai fegyelmet - hangzott el a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) közös sajtótájékoztatóján, csütörtökön Budapesten.
2008. március 27. csütörtök 14:26 - Hírextra
Kerpen Gábor, a PDSZ elnöke úgy fogalmazott: nagy baj van azzal a társadalommal és oktatási rendszerrel, ahol a diák dicsekszik a pedagógussal szemben elkövetett tetteivel.
"Ez egy tünet, egy olyan betegség tünete, amely a társadalom destabilizációjához vezethet hosszú távon" - mondta az érdekvédő.
Hozzátette: a mindenkori kormánynak lenne feladata, hogy egzisztenciálisan, szakmailag és morálisan is megerősítse a pedagógusokat.
Kerpen Gábor meglátása szerint jogszabályokkal helyre kell állítani a tanárok tekintélyét és ebbe a munkába az összes szereplőt be kell vonni. Sajnos a diákok és a szülők jogait a tanárok kárára bővítették - fűzte hozzá.
Az érdekvédő azt mondta, növelni kell az iskolákban azon segítők számát, akik munkája nem kapcsolódik szorosan a tanításhoz, azonban ha probléma adódik akár a tanárnál, akár a diáknál, be tud avatkozni, segíthet. Példaként az iskolai pszichológusok, mentorok, családsegítők foglalkoztatását említette. Továbbá jogszabályi változtatás szükséges ahhoz is - tette hozzá -, hogy a tanárnak legyen eszköze arra: "kényszeríthesse" a szülőt, ha a gyerekével probléma van, menjen be az iskolába.
Kerpen Gábor annak a véleményének adott hangot, hogy minősíthetetlen és hibás az a gondolkodás, amely az áldozatot teszi felelőssé a történtekért - utalt a legutóbbi esetre, amikor egy VIII. kerületi középiskola 16 éves diákja fizikaóra alatt odament tanárához, belerúgott, lökdöste és egy fém csapteleppel fenyegette. Az iskola igazgatónője korábban úgy nyilatkozott, az erőszakoskodó diák "nem egy agresszív, nem egy durva gyerek", hanem "szereplési mániával küzdő" fiatal, aki folyamatosan produkálja magát. Véleménye szerint a tanár "az első számú felelős" azért, hogy az óráján mi történik, noha az is igaz, hogy "a gyereknek nincs joga átvenni a hatalmat, és a gyereknek a bűnét sem mentjük".
Szabó Endre, a NOE elnöke úgy foglalt állást, hogy minden deviancia, így az erőszakosság megelőzésének előfeltétele a családvédelem. Ha a családokat ellehetetlenítő intézkedéseket hoznak, akkor a család a nehezebb életkörülmények miatt nem tudja betölteni egyik alapvető feladatát: a gyerek erkölcsi nevelését, illetve annak előkészítését, hogy beilleszkedjen a társadalomba - mutatott rá.
Forrás: MTI