Az 50 év felettiek pályakezdők
Az 50 év feletti munkavállalókat általában pályakezdőknek tekintik a munkaerő-piacon, ezért is tudnak nehezen új állást találni azok, akik egyébként még 5-12 év távolságra vannak a nyugdíjkorhatártól - hangzott el többször azon a közmeghallgatáson, amelye
2008. március 28. péntek 15:30 - Hírextra
A tizedik alkalommal rendezett fórumon, a képviselői irodaházban, most azokat hallgatták meg, akiket koruk miatt ér diszkrimináció a munkaerő-piacon. A közmeghallgatás az Európai Unióban már bevált intézményének Lévai Katalin szeretne Magyarországon is hagyományt teremteni, ezért szervez közvetlen találkozókat a szakemberek, az érdekképviseletek, a politikusok, valamint azok között, akiket valamilyen "jellemző és általános" megkülönböztetés ér.
A fórumon a saját eseteikről beszámoló 50 év feletti nők egyetértettek abban, hogy a "nehéz a pályakezdőknek, de még nehezebb az újrakezdőknek", tehát azoknak, akiknek korábbi, 10-20 éves munkájuk megszűnése után kellene új állást találniuk.
Nyugdíjba menni fiatalok, munkába állni viszont idősek vagyunk - fogalmazta meg helyzetüket egyikük, utalva arra, hogy a cégek jó része, vállalva vagy nem felvállalva, de 40 év alatti munkatársakat keres. Közölték azt is, hogy a tapasztalatok szerint a csoportos létszámleépítések elsősorban őket érintik.
A megszólalók szerint korosztályuk egy "elfelejtett, becsapott generáció" a társadalomban. Sajátságos helyzetükre utalva egyikük arra hívta fel a figyelmet, hogy őket, az 50-es éveikben járókat, sokszor a gyerekeik tartják el, miközben nekik még a saját 70-80 éves szüleikről kellene gondoskodniuk.
Filló Pál (MSZP) képviselő szerint az "igazi megoldást" a gazdasági növekedés hozná meg a munkaerő-piacon, ám mint mondta, ma nem azt az időt éljük, amikor arról kellene a kormánynak döntenie, melyik terület kapjon nagyobb támogatást.
Arra hívta fel ugyanakkor a figyelmet, hogy "jobban jár" az a munkáltató, aki 50 év felettieket alkalmaz. (A képviselő ezzel feltehetőleg a "Start Extra"-kártyára utalt, amely az 50 év feletti foglalkoztatottak után járulékfizetési kedvezményt biztosít két évig. Eszerint a munkaadónak az első évben egyáltalán nincs járulékfizetési kötelezettsége, és a második évben is csak a bruttó kereset 15 százalékát kell fizetnie. A kedvezmény a minimálbér kétszereséig érvényesíthető, a kártyát az APEH állítja ki a munkavállaló kérelmére.)
Vadász János, a Senior Foglalkoztatási Szövetség képviseletében arról beszélt, nemzetgazdasági és társadalmi érdek is egyszerre az aktív korosztály foglalkoztatása. Mint fogalmazott, ma már minden "épeszű" tudomásul veszi, hogy a gazdasági és társadalmi érdek, hogy mindenki dolgozhasson, aki akar.
Forrás: MTI