Pálinkás Róbert (Fidesz) elmondta: a képviselők elvben egyetértenek abban, hogy a hatékonyabb és gazdaságosabb feladatellátás érdekében szükség lehet az egészségügyi intézmény működési formájának átalakítására. "Kényszerítve vagyunk, a kórház léte a tét" - fogalmazott, hozzátéve, hogy az esetleges átalakítás "nem lesz diadalmenet".
Az alpolgármester indoklása szerint az egészségügyben tapasztalható helyzet kényszeríti arra az önkormányzatot, hogy más formát keressen, mert szeretnék megőrizni a kórház működőképességét. Az átalakítására már találtak követhető példát, ezért utaztak el a főigazgatóval nemrég Debrecenbe, hogy a Kenézy kórház tapasztalatait is megismerjék.
A közgyűlési előterjesztésben az átalakítás indokai között szerepel, hogy a jelenlegi formában a kórház nem alkalmas tőke fogadására, de az MTI kérdésére Pálinkás Róbert azt mondta: ez nem jelenti azt, hogy privatizálni szeretnének, mert a társaság száz százalékos tulajdonosa a város maradna. Az intézmény ellátási területéhez 62 ezer ember tartozik - a város 20 ezres lakosságával együtt -, és az a tervük, hogy ne csak Keszthely, hanem mindenki járuljon hozzá anyagilag a működéshez.
Azt javasolják, hogy a körzethez tartozó települések minden lakosuk után fizessenek hatezer forintot. Az így befolyó több mint 360 millió forinttal fenntarthatóvá lehetne tenni a működést. Keszthely idén 260 millió forintos működési támogatást nyújt a kórháznak, amelyet szintén csökkenteni tudnának - részletezte az elgondolást az alpolgármester.
Megítélése szerint fennáll a veszélye annak, hogy egyes települések inkább a távolabbi megyei kórházat választanák az anyagi hozzájárulás helyett, de szerinte mindenkinek jól felfogott érdeke, hogy az idegenforgalomra való tekintettel is megmaradjon a keszthelyi kórház.
A távirati iroda érdeklődésére Pálinkás Róbert elmondta még: az intézményben jelenleg 319 dolgozót foglalkoztatnak, a hatástanulmánynak arra is ki kell térnie, hogy a közalkalmazotti jogviszonyuk feladása milyen előnyökkel és hátrányokkal járhat.