Az 1992-ben fellőtt Topex/Poseidon óceán- és atmoszférakutató műhold, majd a 2001-ben felbocsátott Jason-1 segítségével sikerült megállapítani, hogy az óceánok szintje 1993 és 2008 között évi 3 milliméterrel nőtt, azaz jóval többel, mint a XX. század egészében hagyományos módszerekkel mért 17 centiméter. Ennek súlyos következménye lehet a part menti vidékeken.
A Jason-2, amely a referencia középértékhez képest 1-2 centiméteres pontossággal méri az óceánok szintjét - a Topex/Poseidon 13 centiméterével szemben -, ugyanazon a földkörüli pályán kering majd 1336 kilométeres magasságban, mint az elődei. A Jason-1 továbbra is kiváló adatokat juttat el a Földre, annak ellenére, hogy az élettartamát csak ötévesre tervezték.
A 21 tagállamot tömörítő Eumetsat és az Amerikai Óceán- és Légkörkutató Intézet(NOAA) a Jason-2 által szolgáltatott adatokkal világszerte számos felhasználót lát el. A program két másik partnere, a francia Nemzeti Űrkutatási Központ és az amerikai Nemzeti Légügyi és Űrhajózási Hivatal (NASA)a műhold öt mérőműszerét fejlesztette ki.
A műholdat az kaliforniai Vandenberg légitámaszpontról bocsátják fel.
A tengerszint feletti magasság megállapításakor nyert adatok nem a felszínre vonatkoznak, hanem az egész vízoszlop állapotára - hangsúlyozta Francois Parisot, aki az Eumetsat részéről a Jason-2 program vezetője.
A magasságmérések lehetővé teszik a ciklonok keletkezését, illetve erősödését kiváltó, legalább 26 Celsius-fok hőmérsékletű és 50 méter mélyen lévő melegebb víztömegek feltérképezését, ezek ugyanis jobban tágulnak, mint a környezetük.
1997-98-ban a Topex/Poseidon segítségével sikerült megfigyelni az el Ninót kiváltó meleg víztömeg nyugatról keleti irányba történt mozgását. Ez a jelenség erdőtüzek kísérte aszállyal járt Indonéziában, az amerikai kontinens partvidékén pedig özönvízszerű esőzéseket és drasztikus halállomány-csökkenést idézett elő. Ugyanez a jelenség ismétlődött meg kisebb intenzitással 2002-ben és 2007-ben.
A közép- és hosszú távú időjárás előrejelzéséhez szükség van az óceánra - mondta párizsi sajtótájékoztatóján Mikael Rattenborg, az Eumetsat műveleti igazgatója.
Parisot szerint a Jason-2 nagyobb pontosságának köszönhetően újabb alkalmazásokra is használható lesz, így például olyan part közeli mérésekre, amelyeket eddig nem lehetett elvégezni.
Jelenleg két másik magasság-meghatározó műhold is szolgáltat meteorológiai, éghajlati és oceanográfiai adatokat: az ESA európai űrügynökség Envisat és az amerikai haditengerészet GFO nevű műholdja.