Vojtilla László közölte: az eredetileg meglepően jó állapotban lévő kőagyag csatorna apróra tört, összeomlott a robbanás közelében, távolabb pedig repedések hálózzák be.
Ezt a szakaszt így teljesen cserélni kell - tette hozzá.
A javítási költségek finanszírozásáról annyit mondott, hogy azt megelőlegezi a társaság. Rendelkeznek vagyonbiztosítással, a félmilliós önrészt pedig a cég állja - fűzte hozzá.
Arról is beszámolt, hogy a robbanás utcájában lévő csatornarendszerbe több mint húsz lakás szennyvize érkezik. A csatornarész cseréjét ezért a lehető leggyorsabban elvégzik, várhatóan már a jövő héten elkezdik a munkát.
Rétközi Ferenc, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság vezetője az MTI kérdésére elmondta: megvizsgálták, hogy a rovarirtó szert csatornába öntő férfi rendelkezett-e megfelelő engedélyekkel. A szállítási-tárolási vizsgálat szerint a férfinek van engedélye a vegyi anyagok használatára. A tárolásra azonban nem, hiszen a veszélyes rovarirtókat külön telepen kell tárolni. Ilyen engedélyt az érintett szakhatóság közreműködésével a település jegyzője adhat ki, ám lakásban, vagy annak udvarán, környékén semmiképp sem lehetséges engedélyezni a veszélyes rovarirtók tárolását.
Miskolcon, az Avasalja utcában szombat délután azért történt robbanás a csatornahálózatban, mert a családi házas övezet egyik lakója rovarirtó szert öntött a szennyvízcsatornába. A detonációban három családi ház megrongálódott. A rovarirtó szer miatt a levegőben is megemelkedett a gázkoncentráció, ezt a szakemberek folyamatosan méréssel ellenőrizték.
A robbanás után az érintett utcából 11 embert költöztettek ki, rajtuk kívül még körülbelül fél tucatnyian hagyták el a lakásukat önszántukból. Vasárnapra virradóra mindannyian rokonoknál töltötték az éjszakát, délután azonban mindenki hazatérhetett.
A miskolci rendőrkapitányság közveszély okozás gyanúja miatt indított nyomozást egy 65 éves és egy 30 éves miskolci férfi ellen. Szabadlábon hagyásuk mellett folyik az eljárás ellenük - mondta Gaskó Bertalan, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője.
Hozzátette: a gondatlanságból elkövetett közveszély okozás vétsége három évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, minősített esetben öt év is kiszabható, a szándékos közveszélyokozás büntetési tétele pedig alapesetben 2-8 évig terjedő szabadságvesztés.