Vékás Lajos akadémikus, a polgári kodifikációs főbizottság elnöke, a Szakértői javaslat az új polgári törvénykönyv tervezetéhez című kiadvány szerkesztője előszavában kifejtette: a magántervezetnek számító javaslat közzétételének legfőbb célja, hogy minél több kérdésben jótékonyan befolyásolják a törvényhozás menetét.
Az új polgári törvénykönyv megalkotása elkerülhetetlenné vált amiatt a "közel száz, kisebb-nagyobb, nem egyszer meggondolatlan, szükségtelen módosítás miatt", amelynek négyötöde a rendszerváltás után született - tette hozzá a jogászprofesszor.
A kormány a polgári jogi kodifikációról szóló 1998-as határozatában elrendelte a polgári törvénykönyv átfogó korszerűsítésére irányuló munkálatok megkezdését, ezután jött létre a főbizottság. A hétfőn bemutatott több mint ezeroldalas könyvben a szerzők összegzik az eddigi szakmai észrevételeket.
Wellmann György, a Legfelsőbb Bíróság kollégiumvezetője rendhagyónak nevezte a kiadványt, mert az "nem egy kommentár, hanem magának az új kódexnek a szerzők által javasolt tervezete, valamint annak igen részletes indokolása". A mű a gyakorlat számára íródott a legmagasabb szintű tudományos igényességgel.
"A javaslat méltó a nagy elődhöz, a hatályos polgári törvénykönyvhöz" - fogalmazott a Legfelsőbb Bíróság kollégiumvezetője.
A könyvbemutatón, Sólyom László jelenlegi és Mádl Ferenc volt köztársasági elnök mellett, részt vett Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter, illetve Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.