A mostani konfliktus egyértelműen a kormányoldalra nézve súlyos vereséggel zárult népszavazás következménye - mondta a Magyar Hírlapnak Fricz Tamás. Hozzátette: a kormány először úgy gondolta, hogy nem történt semmi, de kiderült, hogy ez nyilvánvalóan nem igaz.
Ahhoz tudnám hasonlítani a helyzetet, amikor valakit elüt az autó, de feláll, és elsőre azt gondolja, nem esett semmi baja. Azután viszont kiderül, hogy súlyosak a sérülései és kórházba kerül - jellemezte a szituációt a szakértő. A politológus úgy látja: sokan a 2004-es kormányfőváltáshoz hasonlítják a helyzetet, ám most egészen más a tét. "Jelen pillanatban már nem a két pártról van szó, hanem az ország jövőjéről." Ez pedig már nem koalíciós belügy, nem lehet egy miniszter vagy a miniszterelnök cseréjével megoldani - hangsúlyozta Fricz Tamás.
A politológus szerint a megoldás az előre hozott választás lehetne, és eljött az idő, hogy valamelyik párt a parlament önfeloszlatását kezdeményezze. A minisztercseréről Fricz Tamás elmondta: Horváth Ágnes menesztésével Gyurcsány Ferenc a saját pártján belüli pozícióit akarja erősíteni, ám elszámította magát, és inkább olajat öntött a tűzre. Ha az SZDSZ belenyugszik a döntésbe, akkor politikai és erkölcsi hullává válik, ha nem fogadja el a lépést, akkor viszont még van esélye arra, hogy két év alatt újra felépítse magát - mondta a politológus.
Simon János szerint az egészségügyi miniszter menesztése válaszlépés a kormányt bíráló kijelentésekre, amelyekkel a szabad demokrata politikusok teljes mértékben az MSZP nyakába akarták varrni a népszavazási vereséget. A szocialisták abban bíznak, hogy ezzel a lépéssel visszaszerezhetnek valamennyi támogatót - mondta a szakértő, és egyetértett Fricz Tamással abban, hogy Gyurcsány a saját bőrét akarta menteni ezzel a lépéssel.
Simon János szerint a jövő szempontjából meghatározó kérdés, hogy az SZDSZ-en belül ki kaparintja meg a hatalmat. A Kóka-vonalhoz tartozóknak - gazdasági érdekből - még mindig a koalícióban maradás az elsődleges érdekük, a másik oldalnak viszont nem. Simon biztosra veszi, hogy az elkövetkezendő hónapban jelentős közéleti változások lesznek. A politológus nem zárta ki az előre hozott választás esélyét, és szerinte Orbán Viktornak is vállalnia kell ezzel kapcsolatos kijelentéseit, jelét adva, hogy az ellenzék készen áll a kormányzásra. (Magyar Hírlap)