Pákh Imre a szervezőkkel közösen tartott keddi székesfehérvári sajtótájékoztatóján elmondta: a július 31-én nyíló kiállítás a tizenötödik állomása lesz annak a tárlatsorozatnak, amelynek keretében 2005 óta 935 ezren látták a festőzseni remekeit.
Szavai szerint a magas látogatottság is igazolja, hogy Munkácsy Mihály egyes állításokkal ellentétben, nem korának piaci igényeit kiszolgáló "ügyeskedő" volt, hanem zseniális művész, akit már a korabeli sajtó is Rembrandttal, Tizianóval említett egy sorban.
A kiállítás-sorozatot három éve azzal a céllal indították el, hogy megismertessék a festő ismeretlen munkáit is a hazai tárlatlátogatókkal, Munkácsy legtöbb képe ugyanis Párizsból egyenesen amerikai vásárlókhoz került.
Cél volt az is, hogy a művészettörténetben visszaállítsák a festőzsenit az őt megillető helyre, valamint "hitet adjanak" arról, hogy vannak olyan zseniális magyarok, akik képesek voltak "minden képzeletet felülmúló alkotásokra" - mondta Pákh Imre.
A kiállításon a festő alkotásai mellett a békéscsabai múzeum által kölcsönzött relikviák, dokumentumok, valamint a Nemzeti Galéria és a békéscsabai múzeum néhány képe is látható lesz - közölte Szemenkár Miklós, a Szemimpex Kiadó igazgatója, a tárlatsorozat hazai szervezője.
Mint elmondta, a tárlaton nyomon követhető lesz Munkácsy Mihály (1844-1900) szinte teljes művészi életútja. Meglepetésként kiállítják a Pákh-gyűjtemény legfrissebb szerzeményeit, A kis cukortolvaj című szalonképet és egy portrét is.
Székesfehérvár egy karosszékkel járul hozzá a tárlathoz: a festő párizsi műterméből származó bútordarabot annak idején Ybl Ervin vásárolta meg, s jelenleg a székesfehérvári Ybl Miklós-gyűjteményben őrzik - mondta el Szűcs Erzsébet, a kiállítást befogadó képtár igazgatója.
A székesfehérvári Bülbali Kft. által rendezett kiállítás október 31-ig lesz látható a Városi Képtár - Deák Gyűjteményben, majd jövő tavasszal Bécsben, azt követően Amerikában mutatják be a képeket, de Kijevből és Moszkvából is érdeklőnek a kiállítási lehetőség iránt - hangzott el a tájékoztatón.