A produkció a svéd rendező 1967-es filmjének címét viseli, és ugyanazt a történetet meséli el, de független attól - mondta a darabban Abramsson bírót alakító Bálint András az MTI-nek, hozzátéve: kevesen tudják, hogy a Rítus eredetileg is színdarabnak készült, az alcím szerint "gyakorlat kamerára és négy színészre".
"Bergman színházi ember volt, a stockholmi Királyi Drámai Színház, majd a malmői színház élén is állt, és több színdarabot rendezett, mint filmet. A Radnótiban már régóta szerettünk volna játszani egy Bergman-darabot, s a Rítus érzésem szerint pont a mi színházunknak való" - beszélt a produkció ötletéről Bálint András, aki "civilben" a teátrum igazgatója.
Szólt arról is, hogyan képzelték el a kamaradarab színrevitelét. "Tavaly építettünk egy stúdióteret a nézőtérre és a színpadra, eredetileg az én Radnóti-estem kedvéért. Ezt fogjuk használni a Rítusnál is, azzal a különbséggel, hogy a nézők patkó alakban ülnek majd a játéktér körül. Mondhatjuk, bent játszunk a közönség gyomrában, így nagyon hitelesnek és igazinak kell lennünk. A közönség egy méterre ül majd tőlünk, és minden rezdülésünket látni fogja" - mondta.
"Erről a színpadról lehet asszociálni tárgyalóteremre, kihallgató szobára, de egy lutheránus gyülekezetre is. A svéd evangélikusok ugyanis nem ismerik a gyónást, helyette a közösség előtt vallják meg bűneiket. Bennünk, az előadás szereplőiben is van egy olyan érzés, mintha egy gyülekezet előtt mondanánk el ezt a sötét történetet" - tette hozzá Bálint András.
Szerepéről elmondta, hogy a darabban egy előadás betiltásáról kell döntenie. A bíróban megmutatkozik a civil ember érdeklődése a művészetek iránt, egyben hatalom van a kezében, amellyel betilthatja a három színész produkcióját, a Rítust. A vizsgálóbírón hamar eluralkodik a hivatása határain átlépő kíváncsiság, küzd magányosságával, ugyanakkor tetszik neki a színésznő. Szakmai és emberi mozgatórugói mögött a legfőbb motiváció, hogy meg akarja érteni a művészetet. Mikor a vizsgálat végére ér, és kimondja: értem - azonnal belehal.
"A darab azonban nem egysíkúan tragikus, humora is van. Igaz, ez sajátosan bergmani, sötét, kegyetlen, komoly humor. De remélem, a közönség érti majd, és néha mosolyogni is fog" - tette hozzá a színész.
Az előadásban Szervét Tibor, Kováts Adél, Schneider Zoltán és Bálint András szerepel. A díszletet és a jelmezeket Esztán Mónika tervezte, a rendező Lukáts Andor.