Kultúra-irodalom-kiállítás
A Pál utcai fiúk napja
Vetélkedővel, kerekasztal-beszélgetéssel, fotókiállítással és koncerttel ünnepli A Pál utcai fiúk című regény megjelenésének 100. évfordulóját a Molnár-regény előtt kiállítással is tisztelgő Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) április 9-én - közölte az intézmény
2008. április 4. péntek 09:15 - Hírextra
Az 1907. április 10-én megjelent regényhez kapcsolódó budapesti iskolák diákjai a Pál utcai fiúk kedvenc időtöltését jelentő játékokban: einstand nélküli golyózásban, farakásban, fűrészelésben, petanque-ban mérhetik össze tudásukat a Károlyi utcai palotában.
A regényhez kapcsolódó korabeli fővárosi helyeket, a mű keletkezéstörténetét, a szerző, Molnár Ferenc gyermekkorának életrajzi részleteit felelevenítő tárlat keretében a tanulók beleélhetik magukat Boka János, Nemecsek Ernő és a Pásztor-testvérek mindennapjaiba.
Délután a tárlathoz kapcsolódó fotókiállítás nyílik; Az én grundom, a mi grundunk című pályázatra beérkezett legjobb alkotásokat és a díjnyertes felvételeket bemutató tárlatot Tímár Péter fotóművész nyitja meg.
Ezt követően írókkal, művészekkel, ismert közéleti szereplőkkel folytatnak múltidéző kerekasztal-beszélgetést A Pál utcai fiúk című regény kapcsán. A Békés Pál író által vezetett eszmecserén Geszti Péter szövegíró, Pelsőczy Réka színművész, Szabó T. Anna költő, Széchenyi Ágnes irodalomtörténész, Kőrösi Zoltán író és Sipos Pál, a Magyar Televízió kulturális főszerkesztője vesz részt.
A Pál utcai fiúk napját a regény címével azonos nevű, 1983-ban alapított zenekar akusztikus koncertje zárja.
A regény megjelenésének 100. évfordulójára tavaly októberben nyílt tárlat a PIM-ben, ahol a látogatók, miután végigmennek az Üllői úti házak homlokzatát idéző folyosón, az egyik teremben farakásra mászhatnak fel, ahonnan a grund makettjére pillanthatnak le, belenyúlhatnak két nagy zsebbe, amelyek Csónakos sok csodát rejtő zsebeit imitálják, a hátsó teremben pedig növények, egy kis tó és rajta átvezető híd idézi meg a Füvészkert hangulatát. Az augusztus 31-ig megtekinthető kiállítás egyik fala egy nagy térképnek ad helyet, amelyen azt a több mint negyven országot jelölik, amelyekben Molnár Ferenc regénye megjelent.
Forrás: MTI