2024. november 21. - Olivér

2010 vagy viszlát a Föld fajainak egyharmadának

Az UNEP, az ENSZ Környezetvédelmi Programja szerint az európai pillangó-, madár- és emlősfajok 24 százaléka már eltűnt néhány területről. Az Európai Unió saját magának szabott határideje 2010 arra, hogy megfordítsa ezt a tendenciát.
2008. április 8. kedd 07:26 - Lorenza Olivares Brémond - Jaén
785 faj, növényi és állati vegyesen, már eltűnt a Föld színéről. Még 1000 áll közel a kihaláshoz, és további 17 000 súlyosan veszélyeztetett.

A Természetvédelmi Világszövetség által kibocsátott adatok figyelmeztetésül szolgálnak mindannyiunk számára: ha folytatjuk utunkat ezen a halálos ösvényen, akkor 2020-ra a Föld fajainak egyharmada nem lesz több mint emlék.

Abban a reményben, hogy a biodiverzitás hanyatlását le tudják lassítani, az Európai Unió tagállamai a 2010-es dátumot határozták meg cselekvési határidőként. A cafebabel.com a spanyol Gypaetus alapítvány oldalán próbált meg többet megtudni az ingatag szituációról. Ez a szervezet felelős a Life (Élet) projectért, ami a rétisasok visszatelepítéséről szól Andalúziában. Annak szükségessége, hogy fenntartsuk a kényes egyensúlyt az emberi lény, környezete és az élet más formái között mára Európa legfőbb prioritásává vált, hogy megelőzzük környezeti rendszerünk láncszemeinek végleges elromlását.

Azonban ez az Európai Bizottság számára fő prioritás több akadállyal is szembesül: a demográfiai nyomás, az ellenőrizetlen városiasodás, a klímaváltozás, a természeti erőforrások kimerülése, illegális vadászat és az egzotikus fajok megjelenése fenyegeti az olyan „őslakos” fajok életbenmaradását mint a rétisas. Ez a fenséges ragadozó madár egyszer régen gyakori látvány volt Európa hegyvidékein, mostanra csak a Pireneusokban, Korzikán és Krétán maradt életben.
Élet és Halál kérdése

2004-ben a Gypaetus Alapítvány - egy non-profit szervezet, ami Andalúzia természeti kincseinek és tájainak megőrzése érdekében küzd - európai finanszírozást is kapott Life programjáért, melynek célja a rétisasok újbóli bevezetése a spanyol régióba, ahonnan a nyolcvanas években tűnt el.

Ennek a projektnek és a másfél milliós költségvetésnek köszönhetőn öt fiatal rétisas szárnyal újra az andalúziai égen 2006 óta, nagy reménység hordozói. Természetesen összehasonlítva a globális környezetvédelmi problémákkal ennek a projektnek a sikere szerénynek tűnhet. De mindennek ellenére egy fontos előrelépést jelent, és bizonyítja, hogy a legrosszabb még mindig elkerülhető.

Noha az EU már a hetvenes években elkezdte megfogalmazni törvényhozásában a biodiverzitás védelmét, 2001-ig nem jelent meg kifejezetten erre összpontosító stratégiája. Ebben a pillanatban vált a biodiverzitás pusztulásának megelőzése először politikai célkitűzéssé.

„Ugyanerre az évre tehető, hogy meghatározták a 2010-es dátumot, mint határidőt, szintén első alkalommal” – teszi hozzá José Eugenio Gutierrez, a Gypateus Alapítvány projektjének koordinátora.

„Nemcsak biológiai örökségünk gyámjai vagyunk a jövő generációjának szemében – folytatja – de küzdenünk kell az új(abb) fajok kihalása ellen is. Észre kell vennünk, hogy természeti környezetünk egyre szegényedik, ahogy a napok telnek, és hogy ez fenyegeti saját fajunk túlélését is.

Amikor a rétisast és előfordulási helyét védjük, annak más fajok is hasznát látják, beleértve az embert is. A természet olyan kedvezményeivel lát el minket, mint a vízkörforgási rendszer, vagy az éghajlat, amik számunkra nélkülözhetetlen és pótolhatatlan „javak”.

Az Európai Unió megy elől

2006 májusában, tisztában léve a probléma komoly természetével, az EU bemutatott egy tervet vázolván 150 konkrét intézkedést, amit véghez kell vinni. Azzal a szilárd szándékkal, hogy megerősítsék a védett fajok aktuális listáját, a Natura 2000 – az EU természetvédelmi területeinek hálózata – kihangsúlyozta azt is, hogy mennyire szükség lenne egy egységes akcióra a hatóságok, a magán szektor és az oktatásról gondoskodók részéről.



A Gypaetus Alapítvány projektje is ezt a megközelítést követi. A munkájuk egy része elősegíti egy nemzetközi hálózat fejlődését, míg egy másik része fókuszál az oktatásra és a tudatosság növelésére, mint megelőző intézkedésekre. „A kezdetektől fogva odafigyeltünk az olyan nemzetközi szervezetek által kiadott tanácsokra, mint az Európai Fajfenntartó Tenyészprogram, ami koordinálja a fogságban történő állattenyésztéssel foglalkozó központokat, vagy a szakállas saskeselyű védelmével foglalkozó alapítvány, akik ezt a fajt az Alpokba próbálják meg visszatelepíteni.

A legfontosabb dolog számunkra az, hogy eredményeket érjünk el és ezeket meg tudjuk osztani másokkal, nemcsak a tudományos közösség berkein belül. Ahogy tettük is azokkal, akik a rétisast a marokkói Atlasz-hegységbe igyekeztek visszatelepíteni. És fontos az is, a környezettudatosság általánosan növekedjen a nyilvánosság körében. Nem tudomást venni a helyzetről egyszerűen elfogadhatatlan.„- mondja Guierrez.

Megfelelően tisztában lenni a problémával, vagy túlozni?

Szélesebb körű, koherensebb politika, és rugalmasabb finanszírozás tűnnek a kulcsnak ahhoz, hogy a problémával megbirkózzunk. A probléma nagyságát Ahmed Djoghlaf az UNEP biológiai diverzitásáról szóló gyűlésének vezető titkára is aláhúzta, aki úgy hiszi, hogy a dinoszauruszok földről való eltűnése óta legnagyobb mértékű kihalási hullámot látunk most. Túlzás lenne? Talán! De ha nem fordítjuk meg a jelenlegi tendenciát olyan gyorsan, amennyire csak lehetséges, a következmények katasztrofálisak lesznek. A környezet megőrzése mindannyiunk felelőssége: a saját jövőnk forog kockán!” sürget Gutierrez. Mától, 2008 április elsejétől 640 nap van 2010-ig, az EU határidejéig. Tudunk még időben cselekedni?



CafeBabel
A cafebabel.com európai online magazin a nemzeti politika és a helyi média szféráján való túllépés szándékával jött létre. Célunk, hogy a határokon átívelve szóljunk olvasóinkhoz és európai nézőpontból vizsgáljuk Európa aktuális politika és szellemi fejlődését. Naponta frissülő írásokat ajánlunk olvasóink számára az Interneten, hét különböző nyelven - angolul, franciául, németül, olaszul, spanyolul, katalánul és lengyelül.

Európa huszonkét városában működő szerkesztőségeink lelkes önkéntesek munkájára támaszkodnak, mely összefogás eredményeként megvalósulhatott és immár öt éve sikeresen működik az elsőszámú európai online magazin.

A budapesti szerkesztőségről bővebb információ a budapest.cafebabel.com internetes oldalon. Csatlakozz Te is szerkesztőségünkhöz!

Fordítás: Pálfi Rita

Megjelenés: 2008.03.12.

Link: www.cafebabel.com

Copyright © 2008 Babel International All Rights Reserved
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását