A hollywoodi színésznő, aki tavaly augusztusban járt Irakban, a humanitárius segélyszervezetek munkatársaival együtt arra a meggyőződésre jutott, hogy a háborús menekült gyerekek élete az iskolázással nyerhet valamiféle stabilitást.
"A háborúban traumatizált gyerekek gyógyításának legjobb módja, ha a jövőre koncentrálnak" - mondta Jolie, az Oktatási Együttműködés a Háborús Gyermekekért elnevezésű szervezet társelnökeként a washingtoni Külkapcsolatok Tanácsában (CFR), és emlékeztette a jelenlévőket, hogy "minden gyermeknek joga van a tanuláshoz, és a háború nem ok arra, hogy ez elsikkadjon".
Az iraki háború során 4,5 millió ember vált menekültté, illetve hagyta el otthonát. Az országot elhagyó menekültek közül másfél millióan élnek ma a szomszédos Szíriában, százezreket pedig Jordánia és Libanon fogadott be.
A tanácskozás szónokai iskolák építését és a gyerekek számára olvasókönyvek kiosztását szorgalmazták Irakban, emellett az iraki menekülteket befogadó országok támogatását sürgették.
Szíria és Jordánia szűkös költségvetéséből áldozott ugyan az iraki gyerekek egy részének iskolázására, de ekkora számú tanulót nem képesek önerőből elhelyezni - ismertette a helyzetet a Nemzetközi Megmentési Bizottság (IRC) egyik vezetője.