A Pál utcai fiúk című regény születésének tavalyi jubileumi évfordulójához kapcsolódva hirdették meg a fotópályázatot, amelyből a regény megjelenésének 101. évfordulója kapcsán megrendezett Pál utcai fiúk napján nyílt tárlat.
Mint azt Nagyváradi Ildikó, az iskolásoknak rendezett ügyességi versenyt, kerekasztal-beszélgetést, és koncertet is kínáló egész napos rendezvény programvezetője az MTI-nek elmondta, a mai "grundot" bemutató fotópályázatra több mint hetven mű érkezett.
Külön díjazták az általános iskolák felső osztályából érkezett fotókat és a középiskolások alkotásait, hiszen jelentős különbség van a között, hogy a két korcsoport hol és hogyan tölti el szabadidejét.
Gerencsér Tamás, a középiskolás kategória díjazottja már művészi megközelítésben láttatta az esti utcát, fényeket, a padkán üldögélő fiatalokat, a téglarakásokat - említette példaként Nagyváradi Ildikó.
A fiatalabbak között első díjat nyert Kosztolányi Dezső Általános Iskola diákjai, a IX. kerület peremén elhelyezkedő Aszódi telepen élő gyerekek azt a folyamatot ábrázolták fotósorozatukon, hogyan vált a nagymamájuk által még medencének használt bombakráter a szüleik idején hatalmas homokozóvá, s végül mai állapotát elnyerve modern, színes játszótérré.
A Pál utcai fiúk napján délelőtt az 1907. április 10-én megjelent Molnár Ferenc-regényhez kapcsolódóan a könyv főhőseinek kedvenc időtöltéseit próbálhatták ki hat budapesti iskola - három gimnázium és három általános iskola - diákjai.
A Petőfi Irodalmi Múzeum udvarán és a Károlyi-kertben újra megelevenedtek a századelő korabeli játékai, a petanque, a nemzetesdi, a farakás építés és bontás, a fafűrészelő verseny, az akadálypálya, de x-láb versenyben, matróz járásban és a rókafark játékban is összemérhették ügyességüket a hat csapat tagjai. A legügyesebbek a Pál utcai kupával térhettek haza.
Az idősebbeket délután múltidéző kerekasztal-beszélgetés várja Békés Pál író vezetésével, neves közéleti szereplők, írók, művészek, többek között Szabó T. Anna, Széchenyi Ágnes, Kőrösi Zoltán, Geszti Péter részvételével. Az esti órákban vágják fel a 100+1 szeletes tortát, és végül a Pál Utcai Fiúk zenekar unplugged koncertjével zárul a nap.
A regény megjelenésének 100. évfordulója kapcsán tavaly nyílt, Éljen a grund! című kiállítást a Petőfi Irodalmi Múzeumban még augusztus végéig láthatja a közönség, s szeptember elején várhatóan Debrecenbe vándorol.
A múzeum tájékoztatása szerint a kiállítás és a hozzá kapcsolódó interaktív játékok eddig több ezer látogatót vonzottak, megközelítőleg tízezren voltak kíváncsiak a mű keletkezésének irodalmi hátterére, a regény hőseire, a grund valóságos környezetére, helytörténeti- és művelődéstörténeti kuriózumokra.