Perjési Klára, a város polgármestere szombati könyvbemutató sajtótájékoztatóján elmondta, hogy azért készítették el a kiadványt, mert így akarják ápolni a gyulai hagyományokat, hiszen a festőművész édesapja, az aranyművesként dolgozó idősebb Albrecht Dürer Gyuláról, közelebbről a szomszédos, ma már nem létező Ajtósról vándorolt ki Nürnbergbe.
A csaknem 200 oldalas, magyar és német nyelven, gazdagon illusztrálva kiadott könyv tartalmáról Erdész Ádám szerkesztő, a Békés Megyei Levéltár vezetője tájékoztatott. Mint mondta, a gyulai és nürnbergi polgármester köszöntőjét követően az olvasók megismerkedhetnek a két város történelmével, majd a Dürer korabeli Gyulával, illetve Nürnberggel.
A könyv további oldalain beszámoló olvasható a Gyulára letelepedett németekről, valamint a nürnbergi magyarságról. Az 1.500 példányban kiadott kötet következő részében több ma élő nürnbergi művész mutatkozik be, illetve az olvasók megismerkedhetnek több korabeli foglalatosság (állattenyésztés, aranyművesség) mai gyulai utódaival egy-egy interjú formájában.
A kötetet 32 oldalas fotógyűjtemény zárja, amely Gyula és Nürnberg jelenkori életét mutatja be.