Vezér Éva elmondta, hogy a játékfilmek versenyében Magyarországot Kamondi Zoltán Dolina című alkotása, a dokumentumfilmek kategóriájában pedig Böszörményi Zsuzsa és Kai Salminen Hosszú utazás című filmje képviseli.
A Közép- és Kelet-Európa kortárs filmművészetére koncentráló goEast! elnevezésű fesztivált immár nyolcadik alkalommal rendezik meg Hessen tartomány fővárosában. A Német Filmintézet (DIF) által szervezett rangos seregszemle egyébként a versenyprogramon kívül is több magyar alkotást mutat be.
A játékfilm versenyben Kamondi Zoltán Dolina című műve indult a fesztivál fődíjának számító és 20 ezer euróval járó Arany Liliomért, amelynek sorsáról nemzetközi zsűri dönt. Az érsek látogatása című Bodor Ádám-regény filmfeldolgozása kilenc vetélytárssal kel versenyre a goEast!-en.
A dokumentumfilmek versenyprogramjába mindössze hat film kapott meghívást, köztük a magyar-finn koprodukcióban készült Hosszú utazás. Az Európai Unió keleti határszélén játszódó, az ukrán-szlovák határ által kettévágott magyar ajkú Kis- és Nagyszelmenc sorsát bemutató tragikomikus művet, amely a 39. Magyar Filmszemlén a legjobb dokumentumfilm díját kapta, személyesen mutatták be az alkotók a wiesbadeni filmünnepen.
A Magyar Filmunió ügyvezető igazgatója úgy értékelte, hogy mindkét magyar versenyfilm mind a szakma, mind a közönség részéről rendkívül kedvező fogadtatásra talált, s szavai szerint a Dolina mellett a dokumentumfilmek sorában a Hosszú utazásnak is van győzelmi esélye. A zsűri kedden este hirdeti ki döntését.
A fesztiválon egyébként - mint kiemelte - fontos szakmai kör van jelen, s a részvétel segít abban, hogy a filmek útját a továbbiakban is egyengetni lehessen. "Számunkra nagyon fontos a jelenlét, hiszen a fesztivál a kelet-, illetve közép-európai filmművészetre helyezi a hangsúlyt" - jelentette ki az ügyvezető igazgató.
A fesztivál díszvendége egyébként Fliegauf Benedek, aki Dealer című játékfilmjével 2004-ben már elnyerte a legjobb rendezőnek járó trófeát a wiesbadeni fesztiválon. A kortárs filmművészeti szemle elsőként mutatja be a fiatal magyar alkotó eddigi munkásságát Portré elnevezésű különprogramjában. A magyar rendező - mint Vezér Éva fogalmazott - valóban a fesztivál fő kedvence.
Az idei fesztivál középpontjában a határok témaköre áll. Mindez egyformán vonatkozik a politikai, a földrajzi, valamint a személyes határokra, ez utóbbi témakör keretében az értelem, az értékek és a lehetőségek keresésére.