A több mint félezer (egész pontosan: 530) kutyahúst felszolgáló étkezőhelyen ételmintát vesznek, hogy megállapítsák, betartják-e a konyhák a higiéniai és minőségi előírásokat. Az ellenőrzések során ki akarják deríteni, tartalmaz-e a felszolgált kutyahús az emberi egészségre veszélyes anyagokat, például nehézfémeket.
"Nem akarjuk megszüntetni a kutyahús felhasználását, de ellenőrizzük a minőségét" - mondta el az AFP-nek egy szöuli illetékes, aki nevének elhallgatását kérte.
Hivatalosan már az 1988-as szöuli olimpia óta törvénybe ütközik az eb- és a kígyóhús konyhai felhasználása Dél-Koreában, de a hatóságok már régóta szemet hunynak a játékok után ismét kialakult, korántsem titkos - ám nem is veszélytelen - gyakorlat fölött.
A probléma és az új higiéniai kampány éppen ebből a helyzetből ered: mivel a kutya- és kígyóhús hivatalosan nem szerepelhet az éttermek választékában, kereskedelmét, az állatok levágását semmiféle előírás nem szabályozza.
Ezért a szöuli hatóságok azt javasolták, hogy a kutyahúst minősítsék élelmiszeripari terméknek, ami viszont kiváltotta az állatvédők tiltakozását.
Egyébként a "bosintang" (egészségleves) nevű kutyaragu a dél-koreai konyha egyik ínyencsége.
Becslések szerint évente 2-4 millió eb kerül évente a dél-koreai fogyasztók gyomrába. Az, hogy milyen mészárszékekből, milyen körülmények közül, nem nagyon ismeretes, és komoly egészségügyi kockázatot jelent.