Mekkora a városban a porszennyezés?
2008. április 14-20-ig a Magyar Kerékpárosklub vendégeként Budapesten tartózkodik a VECTOR csapata, hogy a nemzetközi méréssorozat részeként a magyar lakosság is pontos képet kaphasson a budapesti levegő porszennyezésének mértékéről.
2008. április 16. szerda 11:39 - Hírextra
A Holland Kerékpáros Szövetség kezdeményezésére, nemzetközi összefogás eredményeként jött létre az EU által finanszírozott VECTOR program (Visualisation of the Exposure of Cyclists to Traffic On Roads – A kerékpárosokra ható, gépjárművek okozta porszennyezés képi és grafikus ábrázolása) 2007. januárjában. A holland, német, litván és magyar résztvevők célja látványos, közérthető bemutatása annak, hogyan és milyen mértékben hat a kerékpárosokra (valamint a közlekedés összes résztvevőjére) a gépjárművek által kibocsájtott mikroporszemcse a különféle közlekedési helyzetekben.
A Magyar Kerékpárosklub - a programban résztvevő nemzetközi szervezetekhez hasonlóan - komoly felelősséget érez a környezet iránt. A Klub munkája nem csupán arra korlátozódik, hogy megteremtse a kerékpáros közlekedés feltételeit. Munkatársai azért dolgoznak, hogy bebizonyítsák, a kerékpározás arányának növelése pozitív hatással van környezetünkre, s talán az egyik legfontosabb lépést jelenti a fenntartható városi közlekedés létrejötte felé. A levegő szennyezettsége – amint azzal nap, mint nap szembesülünk mindannyian – jelenti az egyik legsúlyosabb problémát a városokban élők számára.
A VECTOR program résztvevői kidolgoztak egy különleges eljárást, melyet elsőként 2007. szeptemberében Utrechben, majd ugyanez év októberében Hamburgban mutattak be a nagyközönségnek. A PIMEX (Picture Mix Exposure Measurement) a mikorporszemcsék grafikonos mérési eredményeit kombinálja képekkel, azaz a kerékpárost követhetjük a különféle közlekedési helyzetekben, miközben a műszer jelzi az aktuális mikroporszemcse szintet. E méréssorozat része a budapesti esemény, melyre 2008. április 14-20-ig kerül sor a Magyar Kerékpárosklub szervezésében.
A Vector méréssorozat célja nem csupán az, hogy látványos bemutatóval sokkolja a nagyközönséget. A széleskörű nyilvánosság bevonásával megfelelő súlyt kíván adni az egész társadalmat érintő problémának. Célzott közlekedési intézkedésekkel ugyanis lehetőség nyílna arra, hogy a mikroporszemcsék mennyisége, illetve károsító hatása jelentősen csökkenjen. A Vector eredményei útmutatóul szolgálhatnak az ország irányítói, döntéshozói, illetve a közlekedési infrastruktúra tervezői számára ahhoz, hogy a gyakorlatban milyen módon lehet szembeszállni a fenyegető problémával a sebesség csökkentésétől a különféle szűrőeszközök használatáig.
Forrás: MTI