E hónapban ismét ezekre a szakadár szektákra irányult a közfigyelem az Egyesült Államokban; rendőrök rajtaütöttek az egyik ilyen szekta texasi telepén, miután bejelentések érkeztek a gyermekvédelmi hatóságokhoz, hogy több száz kiskorú lányt kényszerítettek szexuális kapcsolatra ebben a közösségben. (A fundamentalista mormon szekták zárt telepeken élnek, főleg Arizona, Utah és Texas államok eldugott részein.)
Quentin Cook, a mormon egyház egyik vallási vezetője szerint 13 millió hívőt számláló egyháza folytonos vitában áll a köztudatban élő téves elképzelésekkel, amelyek a poligámiát továbbra is hirdető szekták néhány ezer tagjának tettei alapján alakultak ki.
A mormon egyház 1890-ig elnézte a többnejűséget, akkor azonban hatósági feloszlatásának veszélye miatt elvetette ezt a gyakorlatot. Azóta rossz néven veszi, ha egy kalap alá veszik a poligámiát még mindig valló és gyakorló fundamentalista szektákkal.
A törvények tiltják a poligámiát az Egyesült Államok egész területén. A szekták tagjai általában úgy játsszák ki a törvényt, hogy a férfiak csak egy nőt vesznek feleségül hivatalosan, a többivel hivatalos kötelék nélkül élnek együtt, "lelki feleségként" emlegetve "számon felüli" hitveseiket.
Az amerikai Joseph Smith alapította a mormon vallást 1830-ban. Követői prófétaként tisztelik, hitük szerint Isten kente fel prófétájukat arra, hogy "térítse vissza a kereszténységet a helyes útra".
A mormonoké a világ egyik leggazdagabb és második leggyorsabban növekvő egyháza. 1987 óta megduplázta híveinek számát, amit erőteljes térítő tevékenységének köszönhet. 53 ezer misszionáriusa tevékenykedik a világban.