Korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy a Parkinson-betegségben szenvedő emberek kórelőzményében kétszer akkora gyakoriságában szerepel a növényvédőszerekkel való érintkezés, mint az egészséges embereknél. Ugyanakkor kevesen vizsgálták a növényvédőszerek bizonyos fajtái és a Parkinson-kór kialakulása közötti összefüggéseket.
Dana Hancock, az észak-karolinai Duke Egytem kutatója és kollégái 319 Parkinson-kóros beteget és több mint 200 egészséges családtagjukat vizsgálták meg. Mint kiderült, a Parkinson-betegségben szenvedők esetében 61 százalékkal nagyobb volt a növényvédőszerek közvetlen hatásának a kimutatása, mint egészséges családtagjaiknál.
A rovarirtók és a gyomirtók egyaránt növelték a Parkonson-kór kockázatát. Legszignifikánsabb összefüggés az organikus klór- és foszforvegyületek esetében volt kimutatható - emelték ki a kutatók tanulmányukban, amely a BioMed Central Neurology című online tudományos folyóiratban látott napvilágot.
"A növényvédőszerek további vizsgálata révén beazonosíthatók azok a biológiai +ösvények+, amelyeken keresztül a kemikáliák befolyásolják a Parkinson-kór kialakulását" - hangsúlyozták a tudósok.
A kapcsolat a vegyszerek és a betegség között olyan családoknál volt különösen hangsúlyos, ahol korábban nem fordult elő a Parkinson-kór.
"Ez arra enged következtetni, hogy a sporadikus Parkinson-megbetegedéseknél a páciensek különösen érzékenyen reagáltak a növényvédőszerek toxikus hatására. Nem lehet azonban kizárni a kemikáliák hajlamosító hatását olyan egyéneknél sem, akiknek a családjában voltak Parkinson-betegek.