Tudományos verseny magyar diákokkal
Idén először vehetnek részt magyar diákok a Volvo és az ENSZ Környezetvédelmi Programjának közös projektjében, a hétéves múltra visszatekintő, valós környezetvédelmi problémákat feltáró és megoldó versenyen. A pályázatra 13 és 16 év közötti fiatalok, 2-5
2008. április 24. csütörtök 06:52 - Hírextra
A résztvevőknek ki kellett választaniuk egy környezetvédelmi problémát a közvetlen környezetükben és ennek megoldására ki kellett dolgozniuk egy megvalósítható elképzelést. Noha a tanulók többsége számára a Volvo Adventure nevű megmérettetés eddig ismeretlen volt, harmincnégy érvényes magyarországi pályamunka érkezett be a svédországi központba.
Az első elődöntőre beérkezett munkákat a svéd zsűri tagjai értékelték először. Az országonkénti versenyeken, azaz a második elődöntőkön már csak azok a diákok vehettek részt, akik pályázatát harminc fölötti pontszámmal jutalmazták. Ennek megfelelően Magyarországon hét csapat mérkőzött meg egymással a nemzetközi részvételért. A győztes a zsákai Kölcsey Ferenc Általános iskola Mirage nevű csapata lett, amelynek diákjai a Bihari-sík Tájvédelmi Körzet eredeti élővilágának megmentését szorgalmazzák.
A nemzetközi döntőn Göteborgban május 9. és 14. között a zsákai diákokkal együtt összesen tizenöt csapat méri össze tudását a tízezer amerikai dolláros (1,58 millió forint) fődíjért, a hatezer dolláros (950 ezer forint) második, illetve a négyezer (630 ezer forint) dolláros harmadik helyezésért.
Nagyon fontos, hogy a gyerekek tisztában legyenek azzal, hogy nem várnak el tőlük teljesíthetetlen feladatot. A tavalyi győztes csapatok egyike a környezetszennyező műanyag bevásárló zacskók helyettesítését oldotta meg. Az új-zélandi gyerekek célja az volt, hogy a lakókörnyezetük egy meghatározott áruházában csökkentsék a legalább ezer év alatt lebomló nejlonzacskók mennyiségét. Kezdetben ők maguk és iskolatársaik készítettek színes, vidám és divatos mintákkal díszített zacskókat természetes alapanyagokból, majd sikerült meggyőzniük hazájuk számos híres művészét arról, hogy készítsenek ők maguk is hasonlókat. Míg a nejlonzacskókhoz teljes áron lehetett hozzájutni, addig az általuk készített táskákért csak az előállítási költséget számolták fel. A diákok a táskaeladásokból befolyt összegen újabb szatyrokat készítettek. Végül tevékenységüknek köszönhetően négy százalékkal csökkentették a nejlonzacskók használatát - tudatta közleményében a Volvo.
A program egyik legfontosabb küldetése, hogy a gyerekekkel megértessék, a környezetvédelem nem a döntéshozók kizárólagos feladata. Az első lépéseket a maguk szintjén is megtehetik.
Forrás: MTI