A seregszemle lehetőséget biztosít arra, hogy a művészek, egymás munkáit megtekintve abból is ízelítőt kapjanak, hogy hol áll ma a kortárs szilikátművészet - mondta Szili Katalin a Cifrapalotában tartott megnyitón.
Kiemelte a nemzetközi triennálé jelentőségét abból a szempontból is, hogy 2008 a kultúrák párbeszédének az éve.
Szili Katalin, aki a jelenlegi, és a három évvel korábban megrendezett triennálé fővédnökségét és megnyitását is elvállalta, felidézte korábbi beszédét, amikor egy új fajta mecenatúra megteremtésének szükségességéről beszélt.
"Fogadalmamhoz híven ezeket az alkotásokat viszem ajándékba külföldi útjaimon, s teszem a jövőben is, öregbítve ezzel Magyarország hírnevét" - fűzte hozzá az Országgyűlés elnöke.
A szilikátművészeti triennálét a kerámiával, porcelánnal, üveggel és betonnal dolgozó művészek számára hirdette meg a Kecskeméten működő Nemzetközi Kerámia Stúdió és a Kortárs Képzőművészetért Alapítvány. Az ötlet Probstner Jánostól, a Nemzetközi Kerámia Stúdió vezetőjétől származik.
A 2005 után második alkalommal meghirdetett verseny a világon egyedülálló módon hozza össze több műfaj képviselőit és alkotóit.
A művészeti versenyre szóló felhívást az első alkalomhoz hasonlóan élénk érdeklődés kísérte: 196 érvényes pályázat érkezett 40 országból.
Az öttagú nemzetközi zsűri titkos szavazással választotta ki az interneten keresztül a most kiállított 71 tárgyat, amelyek a "Szimbolikus és narratív" témában születtek.
A zsűri a triennálé első díját Csorgai Ferenc szobrászművésznek adta, míg a legjobb pályakezdőnek járó díjat - három hónapos részvételt a kerámia stúdió kurzusán - Háber Szilvia kapta.