Áttörés az üvegházhatású gázok elleni küzdelemben?
A Newcastle-i egyetem kutatói olyan technológiára bukkantak, amellyel energiatakarékosan lehet széndioxidot gyűrűs karbonátokká alakítani.
2008. május 7. szerda 09:06 - Hírextra
A Michael North professzor vezette csapat becslései szerint a módszerrel akár évi 48 millió tonna felesleges széndioxidot is ki lehetne vonni, négy százalékkal csökkentve az Egyesült Királyság éves kibocsátását. Tanulmányuk a European Journal of Inorganic Chemistry című szaklapban jelent meg.
Gyűrűs karbonátokat használnak fel többek között az oldószerek és lebomló csomagolóanyagok gyártásánál, valamint a vegyiparban. Ezen kívül újfajta kopogásgátló adalékok gyártásához is fel lehetne használni ezeket a vegyületeket - növelve a benzin hatékonyságát, és tovább csökkentve a széndioxid-kibocsátást.
Eddig is ismerték a széndioxid és az epoxidok közti reakciót, amely során létrejönnek a gyűrűs karbonátok, de mindezidáig igen energiaigényes folyamat volt, továbbá rendkívül tiszta széndioxid kellett hozzá.
A newcastle-i csapatnak sikerült kifejlesztenie egy olyan katalizátort, amelynek segítségével a reakció szobahőmérsékleten és légköri nyomáson is lezajlik - ezzel jócskán csökkentve a szükséges energia mennyiségét. Eddig az összes olyan megoldás, amelyben a széndioxidot valamilyen hasznosítható termékké próbálták átalakítani, olyan sok energiát igényelt, hogy több széndioxidot termelt, mint amennyit felhasznált.
North professzor szerint ha a gépkocsik katalizátorához hasonlóan valamilyen sok széndioxidot kibocsátó forrásnál - például egy hagyományos erőműnél - alkalmaznák az új katalizátort, az kivonná a széndioxidot, és egyben kereskedelmileg értékes anyaggá alakítaná át.
A módszer a laborban már sikeresen bevált, jelenleg tovább kísérleteznek, hogy optimalizálják a hatékonyságát, majd nagyobb léptékben is kipróbálják.
Forrás: MTI