Milliárdos mutyit gyanít az MSZP Debrecenben
Húsz év alatt 3,5-4 milliárd forint bérleti díjat fizet ki Debrecen városa a helyi Lycium Hotel bérleti szerződése alapján úgy, hogy a szálloda azt követően sem kerül a város birtokába - közölte Zsiros Zsolt és Varga Zoltán szocialista önkormányzati képvi
2008. május 7. szerda 20:15 - Hírextra
Zsiros Zsolt emlékeztetett rá, hogy a Lycium Hotel megépítését annak idején a Kölcsey Központtal majdan megnövekvő konferencia-turizmussal indokolták a befektetők.
Azóta a tények igazolták azt, amire a szakértők már a hotel építésekor figyelmeztettek: a Kölcsey Központ nem vonz Debrecenbe jelentős konferencia-turizmust, így az azzal egy épülettömbben felépített Lycium Hotel üzemeltetése sem lehet nyereséges - tette hozzá.
A szocialista politikus szerint ezt felismerve a befektető szabadulni kívánt a hibás üzleti megfontolásokon nyugvó beruházástól, ezért azt átadta üzemeltetésre a Debreceni Vagyonkezelő Részvénytársaságnak (DV Zrt).
Ezzel ismételten bebizonyosodott, hogy a városi holding nem a debreceni lakosok, hanem egy szűk befektetői csoport érdekeit képviseli - jegyezte meg Zsiros Zsolt.
Felidézte, hogy eredeti szándék szerint a városi beruházásban épülő Kölcsey központ mellett egy szállodát és egy irodaházat épített volna fel a kivitelező saját kockázatára.
Menetközben derült ki, hogy a városi fideszes vezetésen kívül senki sem ismerte az eredeti szándékot, hiszen az irodaházból Modern Művészeti Központ lett, amire egyébként szükség van, de ez a "kanyar" azért kellett, hogy az építésre a közbeszerzési eljárást ki lehessen kerülni, biztosítva, hogy a vezetés számára kedves vállalkozó építkezhessen - hangzott el.
Zsiros Zsolt megjegyezte azt is, hogy a hotel üzemeltetését a város úgy vette át, hogy a bérleti díjat nem piaci alapon számolta ki. A város várhatóan 3,5-4 milliárd forint bérleti díjat fizet a beruházónak úgy, hogy a futamidő végén az ingatlan a beruházóé marad - mondta Zsiros Zsolt, aki szerint a szálloda az első évben 70 millió forint veszteséget okozott a városnak.
Varga Zoltán önkormányzati képviselő hozzátette: több információ arra utal, hogy a bérleti díj rugalmas, hiszen a kialakításakor az az elv volt érvényben, hogy a díj fedezze a kivitelező által az építkezéshez felvett több milliárd forintos bankhitel törlesztését is.
Az üzleti élet ilyen megkötést nem enged meg, hiszen ez leveszi az üzleti kockázat terhét a befektetőről - fűzte hozzá.
Varga Zoltán végezetül megjegyezte: egyértelmű, hogy a Lycium Hotel a következő kétes értékű - egy, a sok közül - üzlet azon beruházások sorában, ahol mérhető, megfogható kára származik Debrecennek, s amelynek árát a város lakói havonta fizetik meg az irreálisan magas
Varga Zoltán feltette a kérdést: vajon milyen megfontolások alapján köttetnek Debrecenben olyan szerződések, amelyeknek egyértelmű vesztese csak a város lehet?
A vagyonkezelő holding vezetője cáfolta, hogy 20 év múltán automatikusan a befektető vállalkozóra szállna a szálló tulajdonjoga.
Mészáros József, a DV Zrt. általános és stratégiai igazgatója szerint a szocialista önkormányzati képviselőknek valószínűleg nem volt tudomásuk arról az opciós szerződésről, ami a bérleti szerződés kiegészítője, s opciós jogot biztosít a holdingnak, hogy megvegye a befektető által jegyzett projektcéget, s vele együtt az ingatlant.
A holding vélhetően élni fog opciós jogával - jegyezte meg Mészáros József.
Az igazgató ugyanakkor cáfolta, hogy előnytelen lenne a város számára a bérleti díj.
A várost nem éri kár, sőt jól jár a kedvező bérlettel - fűzte hozzá a holding igazgatója.
Forrás: MTI