Szili Katalin elmondta: a médiakuratóriumok kibővítésével kapcsolatban továbbra sincs egyetértés az MSZP és a Fidesz között, de a törvény rendelkezése egyértelmű, így elindította a jelölési folyamatot.
A házelnöknek ebben nincs mozgástere - fogalmazott, hozzátéve: a médiatörvény módosításáról szóló ötpárti egyeztetésen is várhatóan napirendre kerül a téma.
Az SZDSZ delegáltjai május elsejétől - a párt koalícióból való kilépésétől - az ellenzéki oldalhoz tartoznak, így a törvény alapján a közmédiumok, illetve az ORTT kuratóriumában ismét egyensúlyba kell hozni a két csoport létszámát: a most tíztagú testületek közül a Magyar Rádió (MR) és a Magyar Televízió (MTV) kuratóriuma 14, a Duna Televízióé pedig 12 fősre duzzadna, valamint bővülne a Magyar Távirati Iroda (MTI) Tulajdonosi Tanácsadó Testülete is.
Szili Katalin tájékoztatása szerint az Országos Rádió- és Televízió Testület (ORTT) kiegészítéséről csak egy héttel később szavaz a parlament, mivel a testület új tagjai bizottsági meghallgatáson vesznek részt.
Várhatóan szintén május 26-án szavaznak a képviselők a Legfelsőbb Bizottság elnökéről és a két ombudsmanjelöltről. Sólyom László főbírónak Baka Andrást, adatvédelmi biztosnak Péterfalvi Attilát, a jövő nemzedékek ombudsmanjának pedig Fülöp Sándort jelölte. A köztársasági elnök által a két ombudsmani pozícióra korábban javasolt jelölteket az Országgyűlés háromszor leszavazta.
Az Országgyűlés elnöke kitért arra: hétfőn, kedden és szerdán összesen 29 napirendi pontot tárgyal a Ház. Közölte: a kormány támogatja, hogy napirendre kerüljön a Fidesz kezdeményezése a helyi önkormányzatokról szóló törvény módosítására. Ezt tavaly november óta már többször kezdeményezte a legnagyobb ellenzéki párt, de eddig a kormány nem támogatta a napirendre vételt.
Szili Katalin megjegyezte: az MSZP és az SZDSZ is jelezte, hogy támogatja a jövő heti napirendet.
A tervezett napirend szerint Gyenesei István önkormányzati miniszter hétfőn napirend előtt leteszi a miniszteri esküt. Délután a médiakuratóriumok kiegészítéséről, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanácsról, valamint az elektronikus információszabadságról szóló törvény módosításáról.
Szintén hétfőn a parlament elkezdi az egészségbiztosítással kapcsolatos törvények tárgyalását: az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatot, valamint az egészségügyi törvények módosítását.
Kedden kezdődik a költségvetési felelősségről és a Törvényhozási Költségvetési Hivatalról szóló törvényjavaslat tárgyalása. A Ház elé kerül az MSZP, SZDSZ, KDNP, illetve az MDF által közösen kezdeményezett Nemzeti Tehetség Program, és tárgyalja a parlament a kereszténydemokraták javaslatát a hungarikumok védelméről.
Szerdán az ombudsmanok tavalyi évről szóló beszámolóit vitatja meg az Országgyűlés.