A mindenné átalakulni képes őssejtekből első lépésként elősejtek, úgynevezett progenitorsejtek lesznek, mielőtt szakosodnak valamilyen feladatra.
A mesterséges hólyagokat úgy állították elő, hogy a hólyagból ilyen elősejteket emeltek ki biopsziával, majd megfelelő összetételű sejtkultúrában tenyésztették tovább őket. Végül a sejteket egy biológiailag lebomló, kollagénből vagy más anyagból készült, hólyagformájú vázra vitték fel.
Mivel a befogadó saját elősejtjeiből indult el a mesterséges hólyag előállítása, az immunrendszert elnyomó gyógyszereket sem kellett alkalmazni a beültetés után.
"Ez az első alkalom, hogy valaki teljes belső szervet regenerált és megmutatta, hogy normálisan vagy közel normálisan működik, és még egy ideig támogatja az életet" - mondta Timothy Bertram az Amerikai Urológiai Szövetség orlandói (Florida) konferenciáján.
A vizsgálat során Bertram és csoportja 14 nagyemlősbe ültetett műhólyagokat, miután eredeti, saját hólyagjaikat műtéttel eltávolították.
Hat hónapon belül a műhólyagok a természeteshez nagyon hasonlóan néztek ki és működtek. Bertram szerint az új szerveknek teljes volt a vérellátása, megfelelő a benne lévő idegek hálózata, és jól kapcsolódott a többi szervhez is. Abnormális szöveteket nem találtak, és kilökődési reakciónak sem volt jele.
Az eredmény azért reménykeltő, mert a jövőben talán az emberi húgyhólyag pótlására is lehetőség lesz így, például azok esetében, akiknek rákos elváltozás miatt el kell távolítani a saját, természetes húgyhólyagját.
"A következő évben reményeink szerint az Egyesült Államokban megkezdhetjük a humán klinikai próbákat a műhólyaggal" - mondta Bertram.