Az egyik fél negyedik győzelméig tartó párharc magyar idő szerint vasárnap hajnali 2 órakor kezdődik. Az első két, valamint az esetleges ötödik és hetedik meccsnek az alapszakaszelső Detroit ad otthont, a többi felvonást Pittsburgh-ben rendezik.
Mindkét gárda szenzációs csatárokat vonultat fel. A Red Wingsnél a svéd Henrik Zetterberg és Johan Franzen, az orosz Pavel Dacjuk, a túloldalon pedig a kanadai Sidney Crosby, az orosz Jevgenyij Malkin, illetve a szlovák Marian Hossa állandó veszélyt jelent. A hátvédek terén jobban áll a Detroit: a svéd Nicklas Lidström és Niklas Kronwall, valamint az amerikai Brian Rafalski remekül zár és sok pontot termel, a riválisnál ugyanakkor az orosz Szergej Goncsar mellett nincs kimondott sztárhátvéd.
A kapusposzton a detroiti Chris Osgood sok nagy csatát megélt már, ugyanakkor Marc-Andre Fleury még sohasem játszott a Stanley Kupáért.
A Detroit az elmúlt 13 évben a mostanival együtt ötször jutott döntőbe, 1995-ben kikapott, 1997-ben, 1998-ban és 2002-ben viszont nyert. A Penguins 1991-ben és 1992-ben jutott fel a csúcsra, akkor még a legendás Mario Lemieux-vel és a cseh Jaromir Jagrral.
A Vörös Szárnyak brigádjához tartozik a 46 (!) éves Chris Chelios, aki már akkor nyert Stanley Kupát (1986), amikor a világ jelenlegi legjobbjának tartott Crosby meg sem született.
A döntő menetrendje (magyar idő szerint):
1. mérkőzés: Detroit-Pittsburgh, május 25., 2 ó
2. mérkőzés: Detroit-Pittsburgh, május 27., 2 ó
3. mérkőzés: Pittsburgh-Detroit, május 29., 2 ó
4. mérkőzés: Pittsburgh-Detroit, június 1., 2 ó
ha szükséges:
5. mérkőzés: Detroit-Pittsburgh, június 3., 2 ó
6. mérkőzés: Pittsburgh-Detroit, június 5., 2 ó
7. mérkőzés: Detroit-Pittsburgh, június 8., 2 ó