A Tenori-on névre keresztelt digitális hangszer 256 világító gombbal ellátott, 16 x 16 centiméteres LED mátrix kijelzővel ellátott tábla. A gombokhoz a számítógép hangmintákat társít.
A zeneszerzés a különböző gombok nyomogatásával történik, amelyekkel ismétlődő zenei motívumok állíthatók elő; ezek fölé más hangok helyezhetők, úgy, mint ahogyan a partitúrában egymás alá jegyzik le a különböző hangszerek által játszott szólamokat.
A zeneszerző a saját zenei érzékének és tapasztalatának megfelelően választja ki a gombokat és programozza - többé-kevésbé véletlenszerűen - a hanghatásokat.
A hangok a megfelelő billentyű benyomásával szinkronizálhatók, a komponálás közben a zene nemcsak hallható, hanem "látható" is.
"Mindössze húsz percre van szükség a hangszer kezelésének elsajátításához" - mondta el a Yamaha innovációs hangtechnológiákra szakosodott kutatója, Nisibori Ju, aki Ivai Tosio elektroakusztikus zeneszerzővel közösen tervezte meg az új készüléket.
Nisibori szerint a zenemű, amely a semmiből született meg negyedóra alatt az újságírók előtt, kevésbé intuitív számítógépes szoftverrel megalkotva több napi munkát igényelt volna.
A hangszer kifejlesztése hat évet vett igénybe. A 121 ezer jenbe (183 ezer forint) kerülő Tenori-on azokat a zenekedvelőket veszi célba, akik a szolfézstudás híján inkább csak hallásuk alapján kívánnak új zeneműveket létrehozni.