Az egymillió svéd koronával (108 ezer euró) járó díjat, amelyet 1989-ben Stig Anderson, az ABBA együttes menedzsere alapított. Minden évben egy klasszikus és egy "populáris" zeneművészt tüntetnek ki.
A bizottság indoklásában kiemelte a kétszeres Grammy-díjas Fleming "kifinomult, senkihez sem hasonlítható hangját és egyedülálló stíláris sokoldalúságát. A Pink Floyd esetében az angol együttesnek "a populáris kultúrához való monumentális hozzájárulását, egy egész nemzedék hangulatának és szellemének, gondolatainak és viselkedésének megragadását", valamint azt a "hangépítkezést" hangsúlyozta, amellyel a Floyd "örök időkre ihletet ad a zenészeknek".
A 49 esztendős Renée Fleming Mozart Figaro házasságának Rosinájaként érte első sikereit, az opera klasszikusai mellett híressé váltak a 20. századi zeneszerzők dalaiból készült felvételei, sőt, énekelt A Gyűrűk Ura: a Király visszatér című filmben is. Az 1966-ban alapított Pink Floyd a pszichedelikus zenétől jutott el a a rock és az elektronikus hangok, valamint az ipari és hétköznapi zajok megzenésítéséig. Leghíresebb lemezeik a The Piper At The Gates of Dawn, az Atom Heart Mother, a The Dark Side of The Moon, és az Alan Parker által megfilmesített nagyszabású színpadi művük, a The Wall. Több filmzenét is készítettek, köztük Michelangelo Antonioni Zabriskie Pointja végső kulcsjelenetében is a Pink Floyd szólal meg.
Tavaly Steve Reich kortárs zeneszerző és Sonny Rollins jazz-szaxofonos kapta meg a Polar díjat. A korábbi győztesek között volt Msztyiszlav Rosztropovics gordonkaművész, Isaac Stern hegedűs, Ravi Shankar szitármester, Ligeti György, illetve Paul McCartney, Bob Dylan és a Led Zeppelin.