Kormánystoppot akarnak
Az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének (EDDSZ) országos vezetősége szerint a kormánynak nincs felhatalmazása a társadalomtól, nincs programja, amiről a társadalom döntött volna, ezért felszólította a kormányt, hogy
2008. május 26. hétfő 16:02 - Hírextra
Az EDDSZ nem fogadja el azt a kisebbségi kormányzást, ami a társadalom többségi felhatalmazása nélkül olyan törvénymódosítást akar végrehajtatni, amely meghatározza a társadalom egészének közérzetét és tönkreteszi többszázezer ember életkilátásait - jelentette ki Cser Ágnes, a szakszervezet elnöke hétfői, budapesti sajtótájékoztatóján.
Cser Ágnes közölte: legnagyobb megdöbbenésünkre Magyar Bálint (SZDSZ) és Filló Pál (MSZP) egyéni képviselői módosító indítvánnyal a közalkalmazotti törvényt úgy kívánja módosíttatni az Országgyűléssel, hogy a teljes közalkalmazotti területen már csak a Munka törvénykönyve hatálya alá tartózó munkavállalókat lehessen foglalkoztatni.
Mint mondta, ez elfogadhatatlan, ezért felszólítják a Szakszervezetek Együttműködési Fórumát, hogy azonnal állítsa le ezt a "képviselői indítványnak álcázott kormányzati szándékot", amivel a közszférát vernék szét.
Mindenki tudja, hogy a Munka törvénykönyve alapján sokkal kevesebb juttatás jár egy munkavállalónak, mint egy közalkalmazottnak - tette hozzá.
Cser Ágnes megjegyezte: az EDDSZ felkéri a munkavállalókat képviselő konföderációkat és a munkaadói szakszervezeteket, hogy azonnal kezdjék meg "a jó és hatékony kormányzás megteremtésének lehetőségét".
Magyar Bálint és Filló Pál indítványa szerint a kormány felhatalmazást kapna arra, hogy meghatározza azokat a munkaköröket, amelyek vonatkozásában - a közalkalmazotti jogviszony helyett - munkaviszony lenne létesíthető. A javaslat nem érinti a törvény hatályba lépése előtt létesített közalkalmazotti jogviszonyt, annak módosítás nélküli lejárta időpontjáig.
Cser Ágnes a pénztártörvény hétfőn várható hatályon kívül helyezésével kapcsolatban újságírói kérdésre azt mondta: nevetségesnek tartja, hogy decemberben, februárban és májusban is az egészségbiztosításról "azok az országgyűlési képviselők szavazgatnak, akik nem merték átallni kijelenteni lakossági fórumokon, hogy ők tudják, hogy mi a jó az állampolgároknak és ezért biztos kézzel, pártutasításra, a társadalom tiltakozása ellenére megszavazták az egészségbiztosítás privatizációját".
Mint hozzátette, a képviselők hétfőn "történelmi kötelezettséget teljesítenek", ha a hatályon kívül helyezésről szavaznak, de "ez kellene, hogy legyen az utolsó munkanapjuk a Parlamentben".
Forrás: MTI