Gyarmati András polgármester az ünnepség előtt az MTI-nek elmondta, hogy Nagylak Magyarország egyik legfiatalabb települése. A falu a trianoni békeszerződést követően jött létre, amikor Ónagylaktól elcsatolták annak Ugar nevű településrészét.
A csaknem hatszáz lelkes falunak nincsenek történelmi emlékei, s temploma sem, ezért döntöttek úgy az itt lakók, hogy a település alapítói előtt tisztelegve és az összetartozást kifejezendő harangtornyot állítanak - közölte a politikus.
A harangtornyot eredetileg 1985-ben Csengelén állították fel. A Csongrád megyei faluban azonban az évek során felépült a templom, így a torony Pálosszentkútra, az ottani pálos kolostorba került. A hetvenes években segédlelkészként a faluban szolgáló Tölgyes Tibor Kálmán pálos szerzetes vetette föl, hogy a torony a határszéli településre kerülhetne - mondta Gyarmati András.
A harangtorony felállítását és felújítását a helybéliek széleskörű összefogása, cégek, vállalkozások támogatása tette lehetővé - tette hozzá.
A 12 méter magas toronyban egy harang lakik, amelyet az egykori nagylaki kendergyár katolikus közössége öntetett az 1900-as évek első felében a fővárosban.
A polgármester elmondta, szeretné, ha az év második felében automata mozgatószerkezetet kapna a harang, így Nagylakon is szólhatna a déli harangszó. A tervek szerint egy toronyzenegépet is beszereznek, amelyet ünnepi alkalmakkor kilométerekről is hallanának a környéken.