Több éves hagyomány, hogy a Simonyi napok keretében zászlót adományoznak a városban állomásozó fegyveres erőknek, testületeknek, rendészeti szerveknek: korábban az 5. Bocskai István honvéd lövészdandár lövészdandár és több alegysége, illetve a rendőrség kapott zászlót.
Debrecenben történelme során több nagy tűzvész pusztított, amit csak összefogással tudtak megállítani - mondta az átadás kapcsán Szekeres Antal. Hozzátette: a tűzoltásnak mindig voltak hivatásos felelősei, de hatékonyan fellépni csak összefogással tudtak.
Az idei, tizedik alkalommal megrendezett Simonyi napok zárónapján, vasárnap egyébként zeneszóra ébredt a város: a belváros négy helyszínén egyszerre szólaltak meg a fúvós- és ütőhangszeres együttesek.
A Református Nagytemplomban tartott ünnepi istentisztelet után a hagyományőrző találkozó résztvevői megkoszorúzták a Simonyi kapunál elhelyezett emléktáblát.
A három napos programsorozat a zászló-adományozással zárult.
A huszárhagyományok felidézésére és Simonyi óbester emlékének ébren tartására először 1999-ben rendezte meg a debreceni Simonyi napokat a Pro Patria alapítvány.
Simonyi óbester - báró Simonyi József ezredes - 1818 és 1823 között volt Debrecen helyőrség parancsnoka, s megmutatta, hogyan válhat egy katona hőssé békeidőben is. Nevéhez fűződik a Nagyerdőt a belvárossal összekötő út megépítése, az út menti fasor telepítése, ispotály, népfürdő és a nagyerdei vigadó kialakítása.