Az immár ötödik alkalommal rendezendő patikanap az egészségmegőrzést, a prevenciót állítja fókuszba - tette hozzá a sajtótájékoztatón.
A rendezvény egyik célja, hogy a betegek, az érdeklődők közelebbről megismerhessék egy-egy gyógyszertár működését, a patikusok munkáját és bepillantsanak a "kulisszák mögé". A szakemberek ugyanakkor tanácsokat is adnak, a patikák különböző programokat szerveznek, így vérnyomás-, vércukor-, koleszterinszint-mérést, de lesz olyan gyógyszertár is, amely iskolás csoportokat fogad "rendkívüli" kémiaórára.
Hankó Zoltán, a kamara alelnöke nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva elmondta: a lakosság egy része felismerte, hogy saját egészségének megőrzéséért maga tehet a legtöbbet . Az "öngyógyításnak" is nagyobb szerep jut, vagyis kisebb meghűlésnél, enyhébb közérzetromlásnál az emberek egy része először nem orvoshoz megy, hanem a patikát keresi fel, ezért a gyógyszerészek feladatai nőttek az utóbbi időben.
Az MGYK elnöke beszélt a patikákban májusban tartott fogyasztóvédelmi ellenőrzések tapasztalatairól is. Mint mondta, kétszáz patikát kerestek fel az ellenőrök - egyebek között azt vizsgálták, betartják-e a nem támogatott készítmények maximált árát.
Horváth Tamás közölte: a kétszázból százharminc patikánál találtak valamilyen eltérést. Minden esetben jegyzőkönyv készült, a szankció mértékéről azonban az elnök még nem tudott beszámolni.
Megjegyezte: a kamara azt javasolja, hogy a megbüntetett patikák éljenek jogorvoslati lehetőségükkel és támadják meg a fogyasztóvédelmi hatóság által hozott határozatot. Indoklásában a köztestület elnöke elmondta: a nem támogatott készítmények esetében a maximált ár meghatározását törvény teszi kötelezővé a gyártóknak, azonban ez az árinformáció nem mindig jut el a forgalmazókhoz, mert a törvény ezt már nem rendezi. Horváth Tamás emlékeztetett arra, hogy a problémát már többször jelezték a döntéshozóknak.