Varsói Magyar Kulturális Intézet új helyre költözik
Ősztől már új épületében, az eddiginél is központibb helyen folytathatja tevékenységét a Varsói Magyar Kulturális Intézet, miután májusban megkezdődhettek a város szívében található új székhely kialakításának munkálatai - közölte az intézmény igazgatója a
2008. június 3. kedd 20:26 - Hírextra
A távirati iroda annak kapcsán kereste meg Gordon Istvánt, hogy Kiss Róbert varsói magyar nagykövet kedden sajtótájékoztatón üdvözölte az egymás fővárosaiban működő kulturális intézetekről szóló lengyel-magyar egyezmény aláírását.
Mint azt Gordon István kiemelte, a múlt héten Budapesten aláírt egyezmény megfelelő kölcsönösségi keretet biztosít a kulturális intézetek működéséhez és új lehetőségeket is teremt, segítséget nyújt például az új székhely májusban már megkezdődött munkálatainak befejezéséhez.
Hangsúlyozta: a munkálatok üteme alapján már biztosra vehető, hogy ősszel az intézet az eddiginél is központibb, új helyen, a város szívében található Moniuszko utcában folytathatja tevékenységét, felújítva többek között azokat a programokat, amelyekkel az elmúlt három évben a jelenlegi épület rossz állapota miatt kénytelen volt felhagyni.
Az igazgató felidézte, hogy a Varsói Magyar Kulturális Intézet a legrégebbi a maga nemében, már a 30-as években megnyitotta kapuit előbb a Bank téren, majd a Három Kereszt téren. 1972 óta egy Marszalkovska utcai épület földszintjén és első emeletén működik. Kezdetben igen jók voltak a körülmények, idővel azonban az épület állaga leromlott, a felújítás pedig a költözési tervek miatt elmaradt. Ezért az utolsó három évben a rendszeres belső programokkal felhagytak, ehelyett az intézet külső színhelyeken szervezett nem egyszer nagy visszhangot kiváltó eseményeket.
A kétoldalú kapcsolatok minőségét mutatja, hogy évente egy alkalomra magát a varsói operaházat is megkapták, az ExperiDance együttes fellépésére, illetve Kodály-estre - mutatott rá Gordon István.
Elmondta, hogy a - várhatóan még az október 23-i nemzeti ünnep előtt elkészülő - új székhelyet a budapesti Goethe Intézet és a Francia Intézet mintájára egyfajta nagyvárosi találkozó központtá szeretnék tenni, ahol olyan magyar specialitások is asztalra kerülhetnek, mint a somlói galuska vagy a tepertős pogácsa, s ahol ezentúl rendszeresen vetítenek majd magyar filmeket, tartanak irodalmi esteket, előadásokat, szabadegyetemi és más foglalkozásokat.
Elképzeléseik szerint továbbra is ápolni fogják a külső programok idején megszerzett kapcsolatokat, így a nemzeti ünnephez kapcsolódva, az új épület átadásával összehangolva, esetleg az operában kerülhetne sor Lajkó Félix hegedűművész fellépésére, és bemutathatnák a főszereplésével készült, nemzetközi sikereket arató Delta című filmet.
Gordon István beszámolt arról is, hogy Kiss Róbert nagykövet a sajtóértekezleten méltatta azt a már korábban mindkét országban pozitívan fogadott tényt, hogy az idei lengyel történelmi érettségi tételek jelentős részének magyar vonatkozása volt.
A nagykövet a keddi rendezvény nyilvánossága előtt nyújtotta át a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztjét Roman Guteknek. A Sólyom László köztársasági elnök által adományozott kitüntetés azt a több évtizedes tevékenységet ismeri el, amelyet a filmes szakember a magyar filmek lengyelországi népszerűsítéséért, forgalmazásáért, a két ország közötti filmes kapcsolatok ápolásáért fejtett ki - tette hozzá a Varsói Magyar Kulturális Intézet igazgatója.
Forrás: MTI