Roma évtized Európában
Magyarország esélyegyenlőség elvű támogatáspolitika alkalmazását és közös európai romastratégia kialakítását javasolja a Roma Évtized Program tagjainak - mondta Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszter a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón annak k
2008. június 5. csütörtök 17:12 - Hírextra
A 2005-ben indított és 2015-ig tartó, kilenc közép- és kelet-európai ország összefogásával létrejött program vezetését tavaly július elsejétől látta el Magyarország.
A miniszter a kihelyezett kormányszóvivői tájékoztatón, a budapesti Gödör Klubban az elnökség egy évének eredményeiről beszámolva elmondta: első lépéseként új résztvevőket hívtak meg a programba, így Bosznia-Hercegovina, Albánia és Spanyolország már hivatalosan jelezte csatlakozási szándékát, Szlovénia megfigyelőként vesz részt, s az UNICEF is jelezte, részt kíván venni a program megvalósításában.
Emlékezetett arra: a magyar Országgyűlés tavaly június 25-én 341 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el a roma integráció évtizede programról szóló határozatot, amely a négy fő prioritással - a roma lakosság oktatásával, foglalkoztatásával, egészségi állapotával és lakhatási helyzetével - foglalkozik, megjelölve e területeken az elérni kívánt célokat. Az intézkedésekről kétévente készítenek terveket, így a 2008-2009-es időszakról már döntött a kormány és több tíz milliárd forintot fordítanak a programra - tette hozzá.
A soros elnöki tisztséget ellátó Szűcs Erika közölte: Magyarországnak az az ajánlása a tagországok számára, hogy olyan, esélyegyenlőség elvű támogatáspolitikai rendszert vezessenek be, amelyet a régióban egyedül Magyarország alkalmazott. Ez azt jelenti, hogy csak azok a pályázatok, programok kapnak támogatást, amelyek biztosítják, hogy a romák iskolai és területi szegregációja csökken, illetve megszűnik.
Hozzáfűzte: tavaly februárban felhívást tettek közzé annak érdekében, hogy egy európai romastratégia kialakítására történjenek lépések.
"Szép szóval, emberséggel lehet kezelni az ügyet, de mit sem ér, ha pénzt nem rendelünk hozzá" - mondta a szociális miniszter, hozzátéve, minden felelős kormánynak foglalkoznia kell a romák problémájával, mert sokszor elfelejtjük, hogy embertársainkról, honfitársainkról döntünk és a hátrányos helyzetben élőkből bűnbakokat képzünk.
A Roma Évtized Program előkészítése 2003 nyarán egy budapesti konferenciával kezdődött meg. A program titkársága 2005 júniusáig Magyarországon működött, majd Bulgária vette át az elnökséget.
A programban részes országok vezetőinek részvételével 2005. február 2-án nemzetközi konferenciát tartottak Szófiában, ahol deklarálták, hogy a 2005-től 2015-ig tartó programban elsősorban négy területen szeretnének komoly eredményeket elérni: a romák oktatásában, egészségügyi ellátásában, foglalkoztatásában és lakhatásában. A program kiterjed a szegénység és a diszkrimináció elleni küzdelemre, valamint a nemek közötti társadalmi esélyegyenlőség kérdéseire is.
Forrás: MTI