"Trianon a nemzeti együvé tartozás ünnepe. (...) ha összefogunk, ha összetartozunk és ha erős Magyarországot, erős jövőt akarunk építeni, akkor Trianont fejben tartva és a nemzeti együvé tartozásra, a nemzeti akaraterőre építve újra tudjuk építeni ezt az országot" - fogalmazott az ellenzéki politikus.
Mint mondta, Trianonra, az első világháborút lezáró, 1920. június 4-i békediktátumra, Magyarország területének megcsonkítására a kommunizmus évtizedei alatt nem lehetett emlékezni. Megpróbálták elvenni a magyar nemzet emlékezetét, megpróbálták kitörölni történelmének egyes mozzanatait, abban bízva, hogy "ezzel életerejét is megtörik" - fűzte hozzá.
Egy közösség elpusztításának - mondta - a fizikai megsemmisítés mellett vannak kifinomultabb eszközei is: elveszik a tankönyveit, az iskoláját, a történetírását, a nyelvét, vagyis "elveszik a kultúráját, az emlékezetét".
"Trianon esetében, és tegyük hozzá, 1956 esetében is erre történt kísérlet" - mondta a Fidesz politikusa, megjegyezve: végül győzött a történelem, az emlékezet és a nemzet életereje.
"Hiszen azok az emberek, akik megpróbálták kitörölni emlékezetünkből Trianon emlékét, ma kényszerűen, fejüket lehorgasztva, de ott vannak a trianoni emlékműveknél, és saját pártjuk nevében, ha szégyenkezve is, de egy-egy szál virágot, vagy koszorút elhelyeznek" - mondta az ellenzéki politikus.
A 2004. december 5-i, a határon túli magyarok kettős állampolgárságáról szóló népszavazásra utalva Navracsics Tibor azt mondta: "Különös fájdalom, hogy ezúttal nem idegen hatalmak erősíttették meg velünk a trianoni békediktátumot, hanem magyar politikai pártok" - mondta a Fidesz frakcióvezetője, hozzátéve: "azért kampányoltak, hogy azt, amit Trianonban megpróbáltak a magyar nemzetre ráerőltetni, azt ezúttal a magyar nemzet önként vegye magára".
Navracsics Tibor szerint "ideiglenes csatákat" nyerhetnek, de végül "a nemzeti szolidaritás, a nemzeti együvétartozás fog győzedelmeskedni".
Végh László, Sümeg alpolgármestere az ünnepségen elmondta: a város Trianon emlékműve egy két és félméter magas kőoszlopon álló, 2,4 méter szárnytávolságú turulmadár lesz, és a jövő évi Trianon-ünnepségen avatják majd fel.
A leendő emlékmű alapkövét Navracsics Tibor, Lasztovicza Jenő, a Veszprém Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, Sümeg országgyűlési képviselője és Rédei Zsolt, a város polgármestere rakta le.