Irodalmi lépegetők – avagy újra Könyvhét
A magyar kultúra egyik jeles eseménye az Ünnepi Könyvhét. Több annál, mint írók és olvasók reprezentatív találkozása, és több mint nagy üzleti dobás a kiadóknak. A könyvbarátok fiesztája az internet világának szélvédett szegletén. S ez már a hetvenkilence
2008. június 7. szombat 07:33 - Constantinovits Milán
Nyugattal a helyzet változatlan - még mindig népszerűSlágertéma az idén száz esztendős Nyugat folyóirat, ennek alkalmából néhány klasszikus nyugatos szerző művét is újra kiadják. Így, aki versekre vágyik, biztos élvezettel veszi kézbe majd Juhász Ferenc: Pacsirta a szívben (Kossuth), Babits Mihály: Ezeregyéjem: Erdély (Pallas-Akadémia, Csíkszereda), esetleg Füst Milán: Összes versei (Fekete Sas) című kötetét. Aki pedig a 20. század és talán a magyar irodalomtörténet legmeghatározóbb szellemi műhelyének néhány prózadarabjára kíváncsi, annak kapóra jöhet a hiánypótló Mennyei riport Karinthytől (Akkord), esetleg Móricz Zsigmond Betyárja (Gabo). Irodalomtörténeti érdekességnek ígérkezik Szabó Lőrinc beszélgetéseit, naplóbejegyzéseit és leveleit tartalmazó Vallomások (Osiris). A Nyugat írásaiból nyújt válogatást a Volt egyszer egy lap: Nyugat (Arion), ami harmincnégy novellát, költeményt tartalmaz olyan szerzők tollából, mint Ady Endre, Babits Mihály, Heltai Jenő, Hunyadi Sándor, Kaffka Margit, Karinthy Frigyes, Krúdy Gyula, Molnár Ferenc, Móricz Zsigmond.
A héthatáron túl is van életMindig érdekes és értékes színfoltja a Könyvhétnek a határokon túli magyar kiadók jelenléte. Népszerű a vajdasági költőnagyság, Tolnai Ottó, aki a Grenadírmarssal (zEtna, Zenta) képviseli a délvidéki lírát. A verseskötetek közül meg kell említeni Boda Edit: Dal születésre és halálra (Koinónia, Kolozsvár) gyűjteményét. A vajdasági epikát tükrözi Bordás Győzőtől Az Úr órája (Forum, Újvidék). A regények és elbeszélések közül érdemes még a figyelemre az ungvári Intermix gondozásában megjelenő Nagy Zoltán Mihály: Messze még az alkonyat (Intermix, Ungvár) és a pozsonyi Mediannál napvilágot látó Tyborg (Pálszegi Tibor): Halálkomolytalan történetek című könyve. A Median a manapság nem annyira keresett színpadi művekkel is foglalkozik, így kapható tőlük Pénzes Tímea: Drámák kötete.
A határon túli megjelenéseket szemlézve mindenképpen szólni kell a két éve elhunyt filozófus-esztéta Bohár András: Poétikák és világlátások (Nap, Dunaszerdahely) tanulmánykötetéről, amelyben a vers, a bölcseletelmélet és a narráció határterületeit vizsgálja. Végül nem szabad elfelejtkezni a Szlovákiai magyar szépirodalom 2008 (Szlovákiai Magyar Írók Társasága) a hiánypótló kollekcióról.
Természetesen nem csalódik az sem, aki az olvasóközönség egy részének szemében költőóriássá emelkedett Wass Albertet keresi, ő Mátyás király és a vén katonával (Kráter Műhely Egyesület) a meséket szeretőkhöz szól. Aki viszont inkább Konrád György prózáját preferálja, az Ingát (Noran) veheti kézbe. Jó hír a konzervatívoknak Döbrentei Kornél: Tarts meg a sziklát című, Püskinél megjelent vaskos látlelete. A politikai korrektség jegyében említsük meg a slágernyelvésznek számító Nádasdy Ádám: Prédikál és szónokol (Magvető) című, magyar nyelvről szóló elmélkedésgyűjteményét.
Csak módjával!Egy szó mint száz, irány a Könyvhét! Azonban az olvasással is csínján kell bánni. Útravalóul álljanak itt Kölcsey Ferenc gondolatai: „
A bölcsesség legnagyobb mestere az élet; azonban gyakran felkeresd a rég elhúnytakat is, kik tanulások, vizsgálatok s tapasztalások által gyűjtött kincseket a maradék számára könyveikbe letették. De jusson eszedbe: a könyvek száma végtelen, a te éveid pedig végesek; s óráidat s napjaidat oly sok egyéb foglalatosság kívánja magának. Mint üres beszédű társalkodót: úgy kerüld a tartalmatlan könyvet. Sőt, ne könnyen végy kezedbe olyan művet, mely a zseni lángjegyét homlokán nem hordja.”
Könyvhét az interneten: www.unnepikonyvhet.hu