Még az ülésezésről sem tudtak megegyezni a pártok
A frakciók nem értettek egyet abban, hogy ősztől változzon a parlament ülésezési rendje - közölte Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a házbizottság rendkívüli ülése után hétfőn az MTI-vel.
2008. június 9. hétfő 15:24 - Hírextra
Elmondta: csupán az MDF értett egyet a szocialisták azon kezdeményezésével, hogy hétfő és kedd helyett kedden és szerdán legyenek a plenáris ülések. Hozzátette, augusztusban, az őszi ülésszak előkészítésekor még napirendre kerül a téma a frakciók között.
A parlamenti munkarend átalakításának kérdését tavaly szeptemberben vetette fel Lendvai Ildikó szocialista frakcióvezető. Az eredeti tervek szerint idén ősztől már az új ülésezési rend szerint kezdődött volna az ülésszak.
Lendvai Ildikó a kezdeményezést azzal indokolta, hogy így jobban elő lehetne készíteni a törvényjavaslatokat és a frakció döntéseit, továbbá hatékonyabban tudnák megszervezni a képviselőcsoport munkáját.
Az MSZP-frakció vezetője akkor azt is hangsúlyozta: a parlamenti munkarend átalakításához ötpárti megegyezés szükséges.
A parlamenti szokásjog alapján az ülésezési rendről négyévente, az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő megbeszélésen egyeztetnek a pártok. A házszabályban mindössze annyi szerepel, hogy a parlamentnek hetente kell üléseznie.
Az Országgyűlés a rendszerváltás után hetenként ülésezett, általában hétfőn és kedden, esetleg szerdán volt két-, illetve háromnapos plenáris ülés.
Az Orbán-kormány időszakában, az 1999-es tavaszi ülésszaktól kezdve Áder János (Fidesz) akkori házelnök javaslatára háromhetenként tartott ötnapos plenáris ülést a parlament. A plenáris ülést megelőző héten a bizottságok üléseztek, míg a következő héten a képviselők megbízatásukkal összefüggő egyéb feladataikat látták el. Miután a házelnök 1998 decemberében beterjesztett javaslatát az MSZP és az SZDSZ a házbizottság ülésén nem támogatta, a plenáris ülésen - az ügyrendi bizottság állásfoglalásának megfelelően, vita nélkül - szavaztak a képviselők a háromhetes munkarendről. Az Országgyűlés 1999 február 9-én - név szerinti szavazással - 190 igen és 126 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el Áder János javaslatát.
A 2002-es kormányváltás után Szili Katalin házelnök javaslatára állt vissza az eredeti hetenkénti ülésezés, a korábban szokásos hétfői és keddi napokon.
Forrás: MTI