Dorit Rot és munkatársai közvetlenül a középagy úgynevezett ventrális tegmentális területébe (VTA), a jutalmazó rendszerben központi szerepet játszó agyterületbe injekciózott GDNF-proteinnel sikerrel szüntették meg az alkoholra rászoktatott kísérleti patkányok függőségét.
Az állatok a ketrecükben elhelyezett pedál segítségével jutottak alkohollal kevert vízhez. A szer beadása után tíz percen belül megszűnt az érdeklődésük a pedál után, a kontrollcsoportba sorolt, kezelést nem kapott patkányoknál viszont továbbra is heves pedálnyomogatást váltott ki már az alkohol illata is.
Az egyebek mellett az idegsejtek növekedéséért felelős GDNF (Glial Cell Line-Derived Neurotrophic Factor, a magyar szaknyelvben: gliális sejtvonal-eredetű növekedési faktor) a kutatók szerint csak az alkoholfüggőségre hat, és nem csökkenti az egyéb élvezeti szerek iránti fogékonyságot. Ezt a cukros oldatra szoktatott patkányokkal végzett kísérletek igazolták, a kezelésnek ugyanis semmilyen hatása nem volt.
Az alkoholista patkányoknál a GDNF-injekció hatása tartós maradt, és kétheti kényszerű absztinencia után sem tértek vissza az italhoz. Ez ugyancsak sokat ígérő eredmény, mert az alkoholbetegség kezelésénél a magas visszaesési arány a legnagyobb probléma - áll az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmányban.