2004 végén a chytridiomycosis nevű betegséget ausztrál kutatók a kétéltűpopuláció egyharmadát súlyosan veszélyeztető tényezők között említették.
A mostani kutatás során pedobactert tartalmazó oldatban fürdették a Sierra Nevadában honos, veszélyeztetett hegyi sárgalábú béka (Rana muscosa) egyedeit, mire azok ezt követően kevesebb súlyt vesztettek, mint a szintén fertőzött, de kezeletlen fajtársaik, és egyikük sem pusztult el, nem úgy, mint a kontrollcsoport 50-60 százaléka.
A hegyi sárgalábú béka élőhelyén végzett kutatás során pedig feltűnt, hogy egyes fertőzött populációk túlélik a járványt, míg mások eltűnnek. A túlélő békatelepek jelentősen nagyobb arányban tartalmaztak olyan egyedeket, amelyeknek a bőrében megtalálható a védőbaktérium. Az eredmények alapján igen valószínű, hogy egy bizonyos egyedszámnak rendelkeznie kell a baktériummal ahhoz, hogy a populáció ellenálljon a gombabetegségnek.
"Összességében a tanulmányok azt sejtetik, hogy ha növeljük a baktériummal felszerelkezett egyedek arányát a veszélyeztetett populációkban, akkor feltartóztathatjuk a halálos kórokozó járványszerű elterjedését" - mondja Brianna Lam, aki az amerikai mikrobiológiai társaság bostoni találkozóján mutatta be a kutatás eredményeit.