Újra harap a láncos kutya
Inota szelet, C-film, feketevágás és kazalagitáció… A fiatal nemzedékeknek talán nem mondanak túl sokat ezek a szavak, ám szüleink, nagyszüleink számára a velük élő valóságot jelentették. Sebaj, itt az idő egy kis nyelvi időutazásra, hiszen a Tinta
2008. június 16. hétfő 07:29 - Constantinovits Milán
Nyelvében él a nemzet – tartja a közismert szállóige, és ez igaz a múltra is. Egy adott korszak életstílusának, társadalmi és politikai környezetének egyik legjellegzetesebb lenyomata a szókészlet. Minden történelmi periódusnak megvannak a maga hívószavai, amik elválaszthatatlanul összekapcsolódnak vele. A tavaly elhunyt Burget Lajos szerkesztő, szógyűjtő, író és újságíró kísérletet tett rá, hogy ezekből a védjegynek számító kifejezésekből egy történelmi-nyelvi kalauzt állítson össze: így jött létre a Retró szótár.
Lódenkabátba bújtatott múltA kötet célja, hogy a második világháborútól egészen a rendszerváltásig bemutassa majdnem fél évszázad szókincsét, amelyet ma már a fiatalabbak csak a történelemkönyvek lapjairól ismerhetnek. A világháború utáni kékcédulás fordulattól kezdve a rákosi korszakon és a hruscsovi olvadáson át a peresztrojkáig terjed a szógyűjtemény. Minden szócikkhez pontos, példákkal ellátott kortörténeti magyarázat és hivatkozások társulnak, így a szótár nem is annyira nyelvi lexikon, mint inkább a félmúltban játszódó izgalmas regény. Időutazás egyik kifejezésről a másikra ugorva. Vidám (Táncdalfesztivál, Bambi, Űrhajós szelet) és szomorú (kulák, moszkovita, ÁVH) nosztalgia egyben.
A könyvet bemutató Tarján Tamás irodalomtörténész így fogalmazott: „
Burget Lajos műve nem egy szisztematikus szótár, sokkal inkább egy regényes nyelvi metszet, hiszen folyamatában olvasható, és a címszavak mögött felsejlik egy kor. Hála a szerző sok mindenhez értő, polihisztor személyiségének, roppant üde kép bontakozik ki.” Így például kis dohánytörténeti visszatekintőt kapunk a Daru, Fecske, Kossuth, Munkás, Terv és Tulipán mentén, de akár a fecske, klottnadrág, lódenkabát, orkánkabát, viharkabát szócikkek révén a kor jellegzetes viseleteiről is olvashatunk.
A mögöttünk álló évtizedek emblematikus figurái is helyet kaptak a gyűjteményben. Ma is ismert és már feledésbe merült – de a múltban meghatározó szerepet betöltő – személyek élednek fel a kötet lapjain. Buga László dr., Farkas Bertalan, Hofi Géza, Kádár János, Pióker Ignác, Rákosi Mátyás, Szepesi György köszön vissza egy-egy bejegyzés erejéig, de Sztálin elvtárs vagy Brezsnyev pártfőtitkár szelleme is ott kísért. A felsorolás nem lehetett teljes, csupán ízelítő egy sajátságos, mára már szerencsére meghaladott világból.
Letűnt kor az ágyunk felettBalázs Géza, a modern nyelvújítással foglalkozó nyelvész is megjegyezte a változásokról: „
Nekem forradalom, neked ellenforradalom, neki OSE, azaz Októberi Sajnálatos Események. Nekem Győri Keksz, neked Balaton szelet, neki Boci csoki.” De idézhetnénk még több ezer példát. Emlékszik még a valaki a békekölcsön, beszolgáltatás, építőtábor, sztahanovista, tantusz, társbérlet, úttörő, VIT kifejezésekre? Egykor a mindennapok szerves részei voltak. Ahogy sajnos a C-film, funkcionárius, hidegháború, káder, osztályellenség és tervgazdaság is.
Kiss Gábor, a Tinta kiadó vezetője szerint a nyelv megköveteli, hogy akár ötévente végigleltározzák az építőelemeit. Ennek híján ugyanis érdemtelenül kopnak ki szavaink, vagy válnak az új és új generációk számára jelentés nélkülivé. „
Az előkészületek közben sokan hírét vették, hogy gyűjtjük a második világháborútól a rendszerváltásig terjedő korszak szavait, ettől fogva minden reggel szócikk-javasaltokkal megtelve nyitottam meg az elektronikus postaládámat, melyeket átadtam Burget Lajosnak.” A kollekció azonban még így sem lehet teljes, inkább egy szubjektív merítés 50 év szóanyagából. S az is biztos, hogy ha végigpörgetjük a puha fedelű szótárat, nekünk is újabb és újabb kifejezések jutnak eszünkbe, amiket még szerepeltetni lehetett volna benne.
Burget Lajos műve hiánypótló munka. Letűnt korokba repít minket vissza, újra- esetleg éppen megélhetjük az átkos minden megszépült vagy továbbra is nyomasztó emlékét. Felidézhetjük a besúgóktól terhes, a Csepel motorkerékpártól pedig a szabadság hamiskás ízét kölcsönző gulyáskommunizmust. S a nosztalgia mellett gyakorlati haszna is van a szótárnak: ha esetleg nem ugrik be egy-egy évtizedek óta nem hallott kifejezés, nagy valószínűséggel megtaláljuk itt. Negatívumként tényleg csak annyit említhetünk, hogy a válogatás nem teljes, hanem csupán egy jól kalibrált merítés. Mindegy, a múltnak a polcunkon a helye!
Néhány fénykép a Retro szótár szócikkeiről: www.tintakiado.hu