A szélsőséges időjárási jelenségek a jövőben súlyosan érinthetik az emberek egészségét, a mezőgazdasági termelést, a vízminőséget és a vízhez való hozzájutást - áll a Klímaváltozási Tudományos Program által közzétett jelentésben.
Míg az amerikai Közép-Nyugaton jelenleg 15 éve nem látott árvíz tombol, amely jelentős mezőgazdasági területeket árasztott el, és több ezer embert kényszerített otthona elhagyására, a jelentés szerint a jövőben várhatóan nő a heves esőzések gyakorisága és intenzitása Észak-Amerikában.
A légkörbe több vízpára kerül a magasabb hőmérséklet miatt, így gyakoribb lesz a viharos esőzések és áradások előfordulása. A jelentés szerint az Egyesült Államok szárazföldi területeire lehullott csapadék mennyisége az elmúlt évszázadban 7 százalékkal nőtt.
A Nemzeti Oceanográfiai és Légköri Hivatal irányításával készült tanulmány az amerikai kormányzat eddigi legmesszebbmenőbb megállapításait tartalmazza azzal kapcsolatban, milyen éghajlati változások várhatók a következő években a globális felmelegedés következtében.
A jelentés szerint a globális felmelegedés okozta magasabb hőmérséklet miatt súlyos aszályok várhatók az Egyesült Államok délnyugati részén, Mexikó egyes területein és a Karib-tenger térségében. Hőhullámok többnyire a szárazföldi területeket, Észak-Amerika délnyugati részét sújtják majd.
A Környezetvédelmi Hivatal által pénteken közzétett másik kormányjelentés szerint a klímaváltozás egyes hatásai enyhíthetők a folyóparti növényzet újratelepítésével, illetve az ökoszisztémák ellenálló képességének növelésével.