A jobboldali többségű Csongrád Megyei Közgyűlés csütörtökön döntött arról, hogy nem a tantestületek által elsöprő többségben támogatott pedagógusokat nevezi ki a középiskolák igazgatójává. A tüntetés szervezői szerint a politikai döntéssel semmibe vették az alkalmazotti közösségek, a szülői szervezetek, a diákönkormányzatok és az iparkamara egyértelmű akaratát is.
A tiltakozók többek között "Ki a pártpolitikával az iskolákból!", "Az igazgatóinkat akarjuk!", "Demokráciát akarunk" feliratú transzparensekkel vonultak a Szentes főterén álló Horváth Mihály szobor elé. A demonstráción egykori diákok és tanárok szavaltak, adtak elő dalokat.
Papp László, a HMG tanára, aki a következő évtől saját döntése alapján már nem tanít az iskolában, a demonstráció egyik szónokaként elmondta, a fenntartó önkormányzat döntésével "megalázta a tantestületeket, az iskolákat és a várost".
Kifejtette, a ZSFSz oktatóinak 97 százaléka Dongó Lászlót, a korábbi igazgatót támogatta, a HMG tanárainak 85 százaléka pedig Tóth Tibort javasolta. A fenntartó azonban mindkét esetben a másik jelölt mellett döntött.
Bedő Katalin, a gimnázium szakszervezeti titkára közölte, a tüntetéssel az igazgatók kinevezésével kapcsolatos véleményüket kívánták kifejezni. A fenntartó döntésének megváltoztatásában reménykednek, de sajnos nem bíznak abban, hogy fordulat történne: ugyanazt a "hatalmi arroganciát várják", mint amivel a kinevezéseket meghozták.
Keserű Imre, a HMG idén harmincéves dráma tagozatának egyik meghatározó oktatója - akinek szerződését a következő tanévtől nem hosszabbítják meg -, a demonstráció előtt újságíróknak elmondta, bár korábban eltávolítása miatt kollégái és a diákok is ülősztrájkkal tiltakoztak, a mostani tüntetés nem róla szól.
Ahogy a pedagógus fogalmazott: eltávolítása csak annak a folyamatnak része, melyben a fenntartó önkormányzat megpróbálja ideológiáját rákényszeríteni az intézményre. A HMG abban az értelemben mindig is szabad szellemű iskola volt, "hogy soha senki nem mondta meg, miről, mit kell gondolni" - közölte a tanár.
Bár formálisan úgy tűnik, az igazgatói kinevezések ügye jobb- és baloldal szembenállásának kérdése, ez mégsem így van, valójában a "monolit és a plurális gondolkodás ellentétéről", a sajátunktól eltérő ideológiák létjogosultságának elfogadásáról van szó. Mi sem bizonyítja jobban ezt, mint hogy a szakközépiskola tanárai által igazgatónak javasolt Dongó László 2006-ban a Fidesz polgármesterjelöltje volt - mondta Keserű Imre.