Szabó Lajos emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor nemrégiben "adósságkonvertálásról, átütemezésről, adósságcseréről" beszélt, s megjegyezte: az ilyen mondatok komolyan elbizonytalanítják a piacokat, a bizalom aláásása pedig komoly károkat okoz az országnak.
A Fidesz elnökének legutóbbi megnyilvánulása, amely a jövedéki adó csökkentésének lehetőségéről szólt, azt bizonyítja, hogy nem ismeri Magyarország valós lehetőségeit e téren. "Vagy félretájékoztatták, vagy tudatosan állít valótlanságokat. Egyik sem túl hízelgő rá nézve" - tette hozzá Szabó Lajos.
Orbán Viktor állításával ellentétben az uniós tagállamok nem a maguk "kénye-kedve" szerint állapítják meg a jövedéki adó mértékét. Éppen az Orbán-kormány fogadta el Magyarországra nézve kötelezőnek a 2003. január 1-jei jövedéki adószintet, és nem kért kivételt átmeneti időre a gázolaj jövedéki adójának megállapítására - emlékeztetett a szocialista politikus.
A jelenlegi kormány már élt azzal a valós lehetőséggel, ami a jövedéki adó csökkentését eredményezheti a gázolaj esetében. 2008. május 23-án a kormány derogációt kért a kereskedelmi gázolaj jövedéki adójának csökkentése érdekében, amelynek európai uniós elbírálása után lehet a kedvezmény mértékéről beszélni - tette hozzá.
A lakosság esetében különböző támogatási formák részben már élnek, ilyen a gázártámogatás, amelyre a költségvetés 80 milliárd forintot irányoz elő, illetve jelenleg áll kidolgozás alatt a távfűtés támogatása, amelyre 20 milliárd forint körüli összegben lehet számítani - mondta Szabó Lajos.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője szombaton az MTI-nek úgy reagált: Szabó Lajos sajtótájékoztatójának nyilvánvalóan azt volt a célja, hogy elterelje a figyelmet a kormányzat alkalmatlanságáról. Szerinte ez azonban nem sikerült, hiszen Jose Manuel Barossónak, az Európai Bizottság elnökének nyilatkozatai után mindenki számára világos, hogy a nemzeti kormányoknak, így Magyarországnak is van mozgástere az üzemanyagárak emelkedési ütemének mérséklésében.
Hangsúlyozta: ha a kormány valóban komolyan gondolná, hogy könnyíteni akar a magyar családok és vállalkozók helyzetén, akkor igenis lépéseket tenne ebben az ügyben. A Fidesz szóvivője úgy vélte: az uniós országok esetében vannak erre receptek, mindössze tanulmányozni kellene ezeket.
Daróczi Dávid kormányszóvivő az MTI-nek azt mondta, a kormánynak valóban van mozgástere, csak épp nem ott, ahol a Fidesz keresi. Az uniós csatlakozás előtt ugyanis az Orbán-kormány nem élt a lehetőséggel, hogy a jövedéki adóval kapcsolatos engedményeket kérjen Magyarország számára, ezért ezt most utólag, külön eljárásban kellett kezdeményeznie a kabinetnek, ami időbe telik - tette hozzá.
Közölte, új lehetőséget jelent azonban az úgynevezett Robin Hood-adó, amit - ha a szakértői konzultációk alapján ez jó megoldásnak bizonyul - az áremelkedéseken többletnyereséget besöprő cégek fizetnének, a bevételből pedig a rászorulókat segíthetné a költségvetés.
A kormányszóvivő örvendetesnek nevezte, hogy szóvivőjével szemben Orbán Viktor nem a konfliktust, hanem az együttműködés lehetőségét keresi ebben az ügyben, hiszen - mint megjegyezte - a pártelnök nyilatkozataiban szinte szó szerint megismételte Gyurcsány Ferenc miniszterelnök brüsszeli nyilatkozatait.