2024. november 23. - Kelemen, Klementina

Szexuális szabadosság és a szifilisz

Ha valakinek ma a szifilisz szó hallatán elsősorban Munkácsy vagy Ady neve jut eszébe, annak műveltségből jeles jár, ámde nem sokra megy vele, amikor saját magán tapasztalja a betegség kellemetlen tüneteit. Nem vicc: a szifilisz a mai napig szedi áldozata
2008. június 22. vasárnap 12:20 - Bakonyi Enikő


A felismerés

Ha már egyszer felelőtlenek és pechesek voltunk, miből ismerhetjük fel a problémát, illetve mire számíthatunk a továbbiakban?

Egyházi áldozatok
A betegség az egyházi közösségek életét tanulmányozó történészek munkáját is segítette: bebizonyosodott, hogy egyes apácák és szerzetesek is éltek nemi életet, hiszen a nemi úton terjedõ betegség köztük is szedett áldozatokat. (forrás: vital.hu)
A betegség lefolyásával kapcsolatban Kovács Eszter elmondta: „A fertőzés után 1-6 héttel vöröses foltok jelennek a bőrön. Az első stádiumban a fekély különösebb kellemetlenséget nem okoz, sőt 4-8 hét alatt el is tűnik. A férfiaknál jobban észrevehetők a tünetek, de a fertőzött nők fele nem is tud fekélyéről. A bőrtünetek gyógyulása után 1-6 héttel következik a második szakasz: a baktériumok szétterjednek a testben. Ilyenkor leggyakrabban szájfekélyek alakulnak ki, emellett jellemző tünetek a talpon, tenyéren és a test más részein megjelenő kiütések, a nyirokcsomók megnagyobbodása, szemgyulladás, csont- és ízületi fájdalom, torokfájás, étvágytalanság, tarkókötöttség, hallásvesztés, hajhullás. A végbél és hüvely körül ilyenkor szürkés vagy fakó rózsaszínű, fertőző foltok jelennek meg. Ha beteg még ekkor sem megy orvoshoz, akkor fél- egy év után következik a harmadik, veszélyes stádium. Ebben az akár hosszú évekig tartó időszakban ritkán fordulnak elő tünetek. A betegség mindeközben azonban károsíthatja a szív- és érrendszert, sőt az idegrendszert is. A harmadik fázis már nehezen gyógyítható, a károsodások ugyanis ekkor már visszafordíthatatlanok.”

Azért nem kell pánikolni! (Világosodjunk fel!)

Jelen írás célja nem a pánikkeltés. Akinek nincs elszámolnivalója a lelkiismeretével, annak nagy valószínűséggel nem kell vérbajgyanúval orvoshoz rohangálnia sem. A szexuális úton terjedő betegségek elsősorban közösülés útján terjednek, ahogy a fertőzött testváladék közvetlen érintkezésbe kerül a nyálkahártyával. De nem kizárólag így. Vér útján is terjed a baktérium. A szifilisz éppen azért is nagyon veszélyes, mert például fertőzött anya is átadhatja magzatának a betegséget.

De egyes rémhírek ellenében érdemes leszögezni, hogy a szifilisz nem terjed fertőzöttek által használt tárgyakkal, például vécéülőkével, közös törülközővel, evőeszközzel. Az uszodában vagy a strandon sem kaphatjuk el a betegséget. Tehát ha egy ismerősünk bevallja nekünk, hogy szifiliszes, azért ne zárjuk mindjárt karanténba.

Az is jó hír, hogy a betegség ma már gyógyítható – igaz, ha hagyjuk elfajulni, súlyosan károsítja a szervezetet, és nem alakul ki ellene védettség, tehát többször is elkapható. De a mai kor züllött gyermeke még így is szerencsésebb, mint Ady, Munkácsy, vagy Lenin, akik belehaltak a nőfalásba. (Lenin a hivatalos álláspont szerint agyvérzésben halt meg, de szifiliszről szóló pletykák is szárnyra keltek.)

Megelőzési módszerek

Arra a kérdésre, hogy létezik-e, avagy tervbe van-e véve valamiféle, a szifilisz és más nemi betegségek visszaszorítását célul kitűző szakmai stratégia, nem sikerült választ kapnunk sem a Nemzeti Egészségügyi Tanácstól (ők nem kívántak reagálni), sem az ÁNTSZ-től (ők sokadik próbálkozásra sem vették fel a telefont). Ugyanakkor Kovács Eszter arról tájékoztatott, hogy a Semmelweis Egyetem és a hozzá tartozó Klinika nem készíthet országos programot, mert nincs ráhatása más fenntartók által működtetett egészségügyi intézményekre. Várkonyi Viktória főorvos a kötelező szűrés bevezetését (illetve visszaállítását) javasolná, ami bizonyára javítana az aggasztó helyzeten, de nem biztos, hogy elegendő lenne a kór teljes visszaszorításához. A különböző (főként iskolai szintű vagy egészségügyi szakmai szervezetek által szervezett) szexuális felvilágosító programok, esetleg otthoni, családi felsülések nem tűnnek hatékonynak, ráadásul ezek többnyire csak a terhesség megelőzésére fókuszálnak. Egy jól átgondolt szakmai koncepcióra lenne szükség -a háttérben szakértői összefogással- ami persze részben anyagiak kérdése, de elsősorban a szándék meglétén vagy hiányán múlik a dolog. Pedig – ha az egyént érintő negatív vonulataival nem is foglalkozunk – a szifilisz terjedése társadalmi és gazdasági tekintetben is igen kártékony jelenség, mivel a harminc napos kezelés alatt a beteg nagy valószínűséggel kénytelen kimaradni a munkából.



Nem létezik sajnos preventív gyógyszer vagy védőoltás a vérbaj megelőzésére, de ha lenne is efféle módszer, az még mindig nem garantálná a más nemi betegségekkel szembeni védettséget. Így aztán marad, ami marad…

A végére tartogattam a rossz hírt. Egyetlen megelőzési módszer van ugyanis, amely 100%-os hatékonyságú, ez pedig a tartós, megbízható, monogám párkapcsolatban való biztonságos szex. Hoppá, van még egy: ha egyáltalán nem élünk nemi életet – ez a legrizikómentesebb.
Kapcsolódó cikkeink
További cikkeink
Legfrissebb hírek
Legolvasottabb hírek
Legfrissebb írásaink
Legolvasottabb írásaink
Szavazás Életmód témában
Drogok legalizálása?
Igen
Egyes fajtákat, rendezett, ellenőrzött körülmények között igen
Soha!
ÁLLÍTSA BE A DÁTUMOT ÉS MEGTUDJA MI TÖRTÉNT AZNAP A VILÁGBAN
A HírExtra különleges időgépével nem csupán egyetlen hírre, de az adott nap teljes híranyagára rátalálhat, az oldal fennállása óta.
Dátum: - - Idő: -
FOTÓTÁR
Felkapcsolták a margitszigeti futókör LED-világítását